Znojemská vinařská stezka: Cyklodovolená plná vína a historie

Město Znojmo a řeka Dyje
Foto: Pudelek (Marcin Szala) / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Znojemská vinařská stezka je naší vůbec nejdelší stezkou. Pokud byste ji chtěli absolvovat úplně celou, věřte, že měří úctyhodných 189 kilometrů. To by vyžadovalo delší dovolenou a velmi dobrou sportovní zdatnost, pokud byste se vydali na kole. Nejspíše si tedy zvolíte některou z jejích částí podle vlastních zájmů a preferencí. Co zajímavého vás čeká a z čeho můžete vybírat?

Reklama

Vydejte se na cestu: Cyklotrasy pro začátečníky

Jestliže se opravdu vydáte na kole, potom velkou roli ve výběru nejvhodnější části, kterou absolvovat, bude vaše fyzická zdatnost. Musíte si samozřejmě vybrat takový terén, který fyzicky zvládnete projet. Jestliže nepatříte mezi velmi zdatné cyklisty, pak nejspíše dáte raději přednost rovným silnicím, na které narazíte mezi poli a vinicemi. V takovém případě byste měli jet od začátku stezky, která startuje v Moravském Krumlově.

Do zámku za Slovanskou epopejí

Moravskému Krumlovu věnujte během cesty alespoň jeden den. Jde o krásné město, pyšnící se například zámkem. Jde o středověký hrad, který byl v 16. století přestavěn do podoby renesančního zámku. Dnes se tam nachází 20 velkolepých pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Stojí za to si expozici projít. Kromě toho se na okraji parku nalézá starý židovský hřbitov a krásná je i procházka k poutní kapli sv. Floriána, odkud se můžete rozhlédnout do kraje.

Odpočinek v Olbramovicích: Malované sklepy a místní víno

Z Moravského Krumlova se vydejte do Olbramovic, které jsou nejvýznamnějším vinařským střediskem severní části Znojemské stezky. Nachází se tady Malovaný sklepní komplex, který stojí za obdiv. Můžete se tady skvěle najíst a ubytovat se v domáckém prostředí. Cesta tudy plyne poklidně po malebných silničkách. Dostat se můžete také hezkého města Miroslav. Tam můžete navštívit zámek a židovský hřbitov.

Znojemská vinařská stezka nabízí 55 zastavení

Celkem má Znojemská vinařská stezka 55 zastavení a je koncipována tak, že si přijdou na své skutečně všichni. Cestou můžete ochutnat skvostná jihomoravská vína, ať už máte rádi bílé, červené, růžové, sladké nebo suché. Pokud se řadíte k fajnšmekrům v oblasti vína, zavítejte do obcí ležících na jih od Znojma. Například vinařské kolonie Šaldrof – Sedlšovice, Hnanice či Šatov. Zde mají dodnes autentickou podobu staveb s vinnými sklípky a pokud jde o víno, jde o jihomoravskou špičku.

Reklama

Cesta vinicemi a Moravskou přírodou

Do Znojma se dostanete přes pěknou obec Višňová, kde se nalézá také zámeček, dále Dolní Dunajovice proslulé šikmou kostelní věží. V Prosiměřicích se tato vinařská stezka rozdvojuje. Východní část směřuje na Práče, Lechovice, Hrušovany a Hrabětice a pak se připojí k Moravská stezce. Jihozápadní část vás nasměruje rovnou ke stěžejní zastávce, kterou je samozřejmě Znojmo, město, podle kterého stezka dostala svoje jméno.

Znojmo: Zastávka mnoha obchodníků

Od té doby, co český král Přemysl Otakar I. v roce 1226 povýšil Znojmo na královské město, toto sídlo vzkvétalo. Zasloužila se o to také skutečnost, že se v jihomoravském městě nacházel hraniční hrad, sídlo přemyslovských údělných knížat. Zastavovali se zde hojně obchodníci a zdejší prodejci si kvůli skladování potravin vyhloubili rozsáhlé sklepy. Znojemské podzemí, které takto vzniklo, je dodnes jednou z turistických atrakcí města, která stojí za navštívení. Další velmi významný turistický cíl je Znojemské historické vinobraní.

Sklepy jako útočiště

Znojemské podzemí vznikalo postupně od 13. do 19. století, tedy během pěti staletí. Žádné jeho plány v dostupných kronikách neexistují. Chodby se využívaly i v dobách válečného ohrožení jako úkryty. Díky nim občané přežili například během třicetileté války v letech 1618–1648. Jde o jeden z vůbec nejrozsáhlejších podzemních labyrintů nacházející se ve střední Evropě. Dnes je dlouhý zhruba 27 kilometrů a má až neuvěřitelná 4 patra. Když do Znojma zavítáte, můžete navštívit asi šest kilometrů labyrintu, které jsou přístupné.

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny: Historické skvosty města

Ve Znojmě můžete navštívit zdejší hrad, který se tyčí nad soutokem Dyje a Gránického potoka. Stavět se začal už v 11. století jako hrad přemyslovských údělných knížat. Dnes si v hradní expozici můžete prohlédnout, jak vypadal raně novověký život na takovém šlechtickém sídle. Narazíte zde i na zajímavou kolekci historického nábytku.

Reklama

V hradním komplexu se nalézá i známá rotunda svaté Kateřiny z 1. poloviny 12. století se známými freskami. Podle historiků znázorňují přemyslovské panovníky. Ovšem amatérský badatel Jaroslav Zástěra se neúspěšně snažil dokázat, že jde o panovníky Velkomoravské říše a raný Přemyslovský stát je tak jejím přímým pokračováním. Tvrdil, že Znojmo je slavný Wogastisburg, kde kupec Sámo porazil Franky, seriózní historikové se ale staví proti této teorii.

Vojenská historie Znojma: Opevnění a bunkry

Radost budou mít i milovníci vojenské historie. Ti mohou obdivovat opevnění vybudovaná v předmnichovské době před rokem 1938 na obranu proti Hitlerovu Německu. Ve Znojmě najdete Bunkr v ulici Na Hrázi, dále Pěchotní srub MI-S v Šatově – obě pevnosti střežily jihomoravskou hranici. Do Bunkru Na Hrázi i srubu v Šatově je po dohodě i možný vstup. Další bunkry se nacházejí ve Vranově nad Dyjí a nedaleko vsi Bohutice na Moravskokrumlovsku. Vojenskou památkou je i opevnění města Šatova.

Znojemská vinařská stezka vede i Národním parkem Podyjí

Dále nesmíte minout znojemské 1. mezinárodní cykloturistické centrum služeb a informací v ČR. Nalézá se nedaleko Louckého kláštera. Tam získáte perfektní servis a informace pro cyklisty.

Jestliže si troufnete na náročnější terény, potom bude pro vás vhodná část ta, která vede Národním parkem Podyjí a lesními úseky, na které narazíte v jižní části stezky. Ze Znojma se můžete vydat přes Mašovice a Podmolí dál, do Národního parku Podyjí. Řadíte-li se mezi romantiky, kteří se chtějí kromě jízdy také kochat krásnou krajinou, potom to pro vás bude jako stvořená část stezky, která se vine meandry podél řeky Dyje. Na tuto trasu se hodí spíše horská či trekingová kola. Říční údolí sevřené lesnatými kopci má svůj půvab. V Národním parku Podyjí se střídají různé úseky, najdete zde i louky a vřesoviště, hrady i zámky.

Reklama

Vinice Šobes – jedna z nejstarších v Evropě

Prima tipem je výlet na vinici Šobes. Přímo v srdci Národního parku Podyjí, se na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky nachází jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic – Šobes. Tato vinice vděčí za své vynikající vlastnosti ideální poloze na slunném jižním svahu v nižší nadmořské výšce, chráněném proti větrům ze severozápadu a severovýchodu. Významnou roli hraje i řeka Dyje, která vinici obtéká, čímž přispívá k teplým dnům a chladnějším nocím, stejně jako k častým mlhám. Kamenitá, kyselá hlína na rulovém podkladě nasává přes den sluneční teplo a v noci jej intenzivně vyzařuje. Místní mikroklima je podobné podmínkám na Rýně nebo v údolí francouzské Rhôny.

Ochutnávku produktů ze zdejší slavné vinice zde nabízí společnost Znovín, známý výrobce vín.

Znojemská vinařská stezka a výhledy do kraje

Zajímavou zastávkou na trase je Sealsfieldův kámen, připomínající dobrodruha Charlese Sealsfielda, který inspiroval spisovatele Karla Maye. Jižní část stezky končí v Šatově, odkud přejedete visutou lávku přes řeku Dyji. Po dalším stoupání vás čeká vrcholek kopce s nádherným výhledem do kraje, kde vás zaujme kostel sv. Wolfganga v Hnanicích. V Šatově se Znojemská stezka připojuje k Moravské vinné stezce. Nezapomeňte si zde prohlédnout památkově chráněnou vesnickou architekturu a krásné podzemí Malovaného sklepa.

Nevšední zážitky pro všechny

Jak vidíte, ať už zvolíte kteroukoliv část, Znojemská vinařská stezka má každému co nabídnout. A doprovázet vás mohou i vaše děti. Můžete s nimi navštívit rozmanité památky dýchající historií na každém kroku nebo si vychutnat krásnou přírodu. Otevřete se i nevšedním gastro zážitkům v podobě snoubení vína s jídlem. Parádní gastro akce totiž jsou nedílnou součástí putování.

Reklama

Znojemská vinařská stezka vede i po vodě

Ať už půjdete pěšky, pojedete na kole nebo třeba na kánoi po řece Dyji, vysportujete nabrané kalorie. Řeka Dyje je mírná, takže dává šanci i začínajícím vodákům a rodinám, které se chtějí pustit na vodu i se svými dětmi. Najdete romantická zákoutí, kde vás nebudou pronásledovat davy lidí.

Pozor, Znojemská vinařská stezka umožňuje jet pouze po značených cestách. Nezapomínejte, že jižní úsek vede přes národní park, takže žádné průzkumy na vlastní pěst. Narazíte zde ale na žluté směrovky Self service, které vám pomohou dostat se k servisu, pokud byste s kolem měli nějaký problém.

Reklama

Zdroj: https://www.jizni-morava.cz/cz/zazitky/o70447-znojemska-vinarska-stezka, https://www.jizni-morava.cz/cz/zazitky/o31607-zamek-moravsky-krumlov, https://www.jizni-morava.cz/cz/zazitky/o70477-np-podyji, https://www.znovin.cz/vinice-sobes-v-np-podyji, https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs/o-vine/vylety-a-zazitky/vinarske-stezky/moravske-vinarske-stezky/znojemska-vinarska-stezka,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu