Harrachov: Výlet, který potěší nejen v zimě

Mumlavský vodopád
Foto: Blanka Růžičková

Harrachov má co nabídnout v kterémkoli ročním období, ať už se sem vydáte v létě či v zimě. Potěší svou rozmanitostí nejen milovníky historie, ale také ty, kteří se rádi toulají přírodou či brázdí lyžařské svahy.

Reklama

Krátká historie města Harrachov

První zmínky bychom našli již v 17. století, kdy se této vsi ještě říkávalo Dorfl. Na Harrachov se přejmenovala až v 18. století. Tehdy začínal rozkvět cestovního ruchu v Krkonoších a místní nechávali turisty přespávat ve svých staveních. Harrachov, jak jej známe v dnešní podobě, vznikl až po druhé světové války. Spojily se obce Rýžoviště, Harrachov a Nový svět.

Harrachov a sklo

Zmínku o sklářské huti v okolí Harrachova lze najít již v roce 1712. Harrachovské sklo rychle získávalo na své kvalitě a stávalo se populárním i ve zbytku Krkonoš. Sklárna se později zaměřila na broušené a řezané sklo. Od počátku patřila rodině Harrachů, ale po 2. sv. válce ji převzal stát a od roku 1993 je v soukromém vlastnictví. V současné době sklárna nabízí exkurze do výroby a nechybí také muzeum skla.

Muzeum skla Harrachov

Součástí sklárny je také muzeum skla. Vzhledem k tomu, že sklárna patří k nejstarším v Čechách, expozice má rozhodně co nabídnout. Tato historická sbírka totiž mapuje 300 letou tradici českého sklářství v Harrachově. Sbírka má kolem 5000 exponátů, díky čemuž se může prezentovat jako největší sbírka českého skla, které ale zároveň pochází z jedné sklárny.

Muzeum navštivte jakýkoli den v týdnu, a to vždy od 9:00 do 17:00. Dospělí za vstupné zaplatí 60 Kč, děti pak 30 Kč.
Se speciální vstupenkou si pak můžete se školeným průvodcem projít provoz sklárny, abyste poznali výrobní proces skla na vlastní oči. Během této prohlídky tak můžete pozorovat místní skláře a brusiče při jejich precizní práci.

Reklama

Harrachov a zajímavá místa v okolí

Harrachov není pouze o sklárně a pivovaru, který k ní náleží. Na své si přijdou jak milovníci sportu, tak také ti, kteří rádi utečou do ticha přírody.

Lanová dráha Harrachov – Čertova hora

Tato lanová dráha postavená roku 2002 vás vyveze 1022 metrů nad moře, a to za ani ne 10 minut. Funguje celoročně a vrchol Čertovy hory bývá oblíbeným začátkem výletu spousty turistů.

Ozubnicová železnice Zubačka

Tato železniční trať zvaná Zubačka má 7 kilometrů a spojuje Tanvald s Kořenovem a Harrachovem. Možná se podivujete, proč ji zmiňujeme, ale je tak trochu výjimečná. Jde totiž o nejstrmější trať v Čechách. Na zmíněných 7 kilometrech totiž vlak překoná extrémní výškový rozdíl 235 m. Díky tomu patří mezi naše kulturní památky. Stavitelé zabudovali do kolejí ozubený pás, do kterého následně zapadala ozubená kola lokomotivy, proto mohla překonat tento velký výškový rozdíl. Pravidelné spoje tento systém v současnosti již nepotřebují, ale při nostalgických jízdách se lze svézt ozubnicovou lokomotivou.

Mumlavské vodopády

Tento nejvyhledávanější turistický cíl krkonošského národního parku patří mezi jeden z nejoblíbenějších vodopádů a nachází se necelých 1,5 km od centra Harrachova. Pokud není průtok vody dostatečný, dělí se na několik ramen, ale jinak je 10 m vysoký i široký. Při troše štěstí tu v zimě můžete spatřit i velmi zajímavý ledopád. Nedaleko vodopádů se lze občerstvit v bývalé harrachovské hájovně, které se nyní jmenuje Mumlavská bouda.

Reklama

Bobová dráha Harrachov

Zábavu pro celou rodinu pak nabízí kilometrová bobová dráha se 17 zatáčkami. Jako první v ČR je nejen dráha, ale i její vlek po celé své délce vyhřívána. Toto řešení zvyšuje kvalitu jízdy po dešti a při sněžení. Užijte si tento skvělý zážitek, který nadchne nejen dospělé, ale také děti.

Reklama

Zdroj: https://www.harrachov.cz/, https://www.harrachov-info.cz/

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu