Zámek Vranov nad Dyjí: Historie, architektura a speciální akce

Zámek Vranov nad Dyjí
Foto: Pavel Kovář

Zámek Vranov nad Dyjí, který se tyčí nad údolím řeky Dyje, je jedním z nejkrásnějších barokních zámků v České republice. Tento zámek láká návštěvníky svou historií, architekturou a nádherným výhledem na okolní krajinu Vranova nad Dyjí.

Reklama

Historie zámku Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí má dlouhou a fascinující historii. Původně místo zámku stál středověký hrad, který byl v 17. století přestavěn na barokní zámek. Cílem této přestavby bylo postavit moderní a reprezentativní panské sídlo, které by odpovídalo nárokům tehdejší doby. Tato přeměna proběhla pod vedením slavného Rakouského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, který zámku vtiskl jeho charakteristický barokní styl.

Speciální akce na Vranovském zámku

V letošním roce slaví Vranovská přehrada 90 let a k tomuto jubileu probíhá v jejím okolí, včetně Vranovského zámku, řada akcí a aktivit od května až do října 2024.

Zámek Vranov nad Dyjí připravil pro veřejnost řadu výjimečných akcí a netradičních prohlídek. Nedávno otevřel speciální výstavu „Vranovský zámek v proměnách času“, která představuje unikátní dobové fotografie a porovnává historické i novodobé pohledy na zámek. Tato výstava bude v zámecké galerii na 1. nádvoří (naproti pokladně) k vidění od vernisáže 24. 5. 2024 až do 30. 10. 2024, kdy oficiálně končí návštěvnická sezóna.

Program akcí 2024

V rámci projektu VRANOVSKÁ PŘEHRADA 90 zámek nabízí následující akce:

Reklama
  • 4., 5. a 25. 7. + 1. a 15. 8. 2024: Od sklepa na půdu – netradiční prohlídky veřejnosti běžně nepřístupných technických prostor zámku.
  • 10. a 31. 7. 2024: Althanové ve službách Habsburků – speciální tematické prohlídky barokního zámku.
  • 18. 7. a 8. 8. 2024: Atmosféra nočního zámku – speciální prohlídky po setmění.
  • 24. 7. a 14. 8. 2024: Sálem předků s kastelánkou – podrobnější kastelánské prohlídky, pro ty, kterým běžná prohlídka nestačí.
  • 18. 8. 2024: Růžové slavnosti – rodinná akce.
  • 24. 8. 2024: Hradozámecká noc na Vranovském zámku.
  • 26.–30. 10. 2024: Podzimní období a lovecká sezóna na Vranovském zámku.

Vranovský turistický pas

Při návštěvě Vranovského zámku se nezapomeňte zastavit v zámecké pokladně a požádat o otištění razítka do Vašeho Vranovského turistického pasu – to zdejší bude mít číslo 12. Nasbíráte-li minimálně 9 razítek z různých míst, můžete se ve Velké soutěži zapojit a vyhrát dovolenou se zážitky u Vranovské přehrady.

Architektura a interiéry zámku

Zámek je známý svými nádhernými interiéry, které zahrnují bohatě zdobené pokoje, sály, kapli a galerie. Jedním z nejimpozantnějších prostor je Sál předků, jehož stěny zdobí portréty významných členů rodu Althannů, kteří byli dlouholetými majiteli zámku.

Exteriér a zahrady

Okolí zámku je taktéž působivé. Návštěvníci mohou procházet krásně upravenými terasami, které nabízí nádherné výhledy na údolí Dyje a na samotný městys Vranov nad Dyjí. Kolem zámku se nachází husté lesy a turistické stezky, které jsou ideální pro procházky a nenáročnou turistiku.

Zámek Vranov nad Dyjí: Praktické informace

Zámek Vranov nad Dyjí je pro veřejnost otevřený po většinu roku, s výjimkou zimních měsíců. Pokud plánujete návštěvu zámku, navštivte jejich oficiální webové stránky ať máte jistotu, že bude zámek otevřen. Návštěvníci mohou absolvovat prohlídky s průvodcem, kde se dozví spoustu informací ohledně historie a architektury zámku. Parkoviště pro návštěvníky zámku je cca 700 metrů chůze do mírného kopce.

Reklama

Další zajímavá místa ve Vranově nad Dyjí

Vranovská přehrada

Vranov nad Dyjí není jen o zámku, ale nabízí mnoho dalších atraktivních míst k návštěvě. Jedním z největších lákadel je Vranovská přehrada, která je oblíbeným cílem pro milovníky koupání, vodních sportů a rekreace. Přehrada nabízí několik pláží, kde se můžete osvěžit během horkých letních dnů. Pro ty, kteří zde chtějí strávit více času, jsou k dispozici kempy, kde můžete postavit stan, zaparkovat karavan nebo si pronajmout chatku.

Další populární aktivitou na Vranovské přehradě jsou vyhlídkové lodní plavby. Návštěvníci si mohou vybrat mezi kratší okružní jízdou trvající 60 minut nebo delší plavbou, která trvá 120 minut. Během plavby si můžete užít nádherné výhledy na okolní krajinu, nebo se z vodní hladiny podívat na hrad Cornštejn či Bítov.

Vojenské bunkry

Pro zájemce o historii nabízí Vranov nad Dyjí možnost navštívit i bunkry – objekty lehkého opevnění z druhé světové války. Tyto bunkry se nacházejí asi 500 metrů nad zámkem a návštěvníci mohou prozkoumat i jejich vnitřní prostory. Návštěva těchto objektů poskytuje návštěvníkům pohled do minulosti a možnost prozkoumat vojenskou historii této oblasti.

Reklama
Reklama

Zdroj: www.zamek-vranov.cz/cs, https://vranovskaprehrada90.cz/zamek-vranov-nad-dyji-npu, Vlastní zkušenost autorky

Reklama
Zavřít reklamu