Šumpersko

Šumpersko je malebný region v Olomouckém kraji, známý svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou přírodou. Hlavním centrem regionu je Šumperk, který se pyšní historickým centrem s mnoha významnými památkami.

Šumperk je často nazýván “Brána Jeseníků” díky své poloze v blízkosti tohoto nádherného pohoří. Historické centrum města nabízí návštěvu památek jako jsou radnice, kostel sv. Jana Křtitele a Klášterní Hradisko. Šumperk je také známý svými kulturními akcemi.

Region Šumperska je ideální pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Hrubý Jeseník, nejvyšší pohoří Moravy, nabízí množství turistických a cykloturistických tras vedoucích přes nádherné horské scenérie, hluboké lesy a kolem horských potoků. Nejvyšší vrchol Praděd (1 491 m n. m.) poskytuje úchvatné výhledy na okolní krajinu a je oblíbeným cílem turistů a lyžařů.

Další přírodní atraktivitou je přírodní rezervace Rejvíz, největší rašeliniště na Moravě, je známá svými plovoucími rašelinnými jezírky a naučnou stezkou.

Šumpersko je také bohaté na historické a kulturní památky. Zámek Velké Losiny, který je známý svou renesanční architekturou a krásnými zahradami, nabízí prohlídky historických interiérů a expozice zaměřené na historii regionu. V blízkosti se nachází také Ruční papírna Velké Losiny, která je jednou z nejstarších stále fungujících papíren v Evropě.

Místa a aktivity na Šumpersku

Reklama
Zavřít reklamu