Znojemské podzemí a jeho tajemství

Dobové sochy v podzemí
Foto: MonKol78

Znojemské podzemí, rozsáhlý labyrint chodeb a sklepů vyhloubených pod historickým městem Znojmo, je jedním z největších podzemních komplexů ve střední Evropě. Toto podzemí, sahá do hloubky až 30 metrů. Celková délka chodeb přesahuje 25 kilometrů. Toto podzemí sloužilo po staletí k různým účelům – od skladování vína a potravin až po úkryt v dobách válek. Dnes se stalo jednou z hlavních turistických atrakcí Znojma, přitahující návštěvníky svými tajemstvími, chladnými temnými chodbami a fascinující historií.

Historie Znojemského podzemí

Znojemské podzemí je jedna z nejvýznamnějších historických památek v České republice. Systém podzemních chodeb a sklepů, který se rozkládá na téměř 27 kilometrech a obsahuje až čtyři patra, je považován za jeden z nejrozsáhlejších svého druhu.

Zachovalé letopočty nalezené v podzemí vedou k předpokladu, že začátek jeho budování můžeme datovat do přelomu 14. a 15. století. Každý obytný dům v historickém Znojmě měl své podzemní prostory, které sloužily pravděpodobně k hospodářským účelům. Vzhledem k tomu, že středověké Znojmo prosperovalo jak díky své strategické poloze zaručující bohatou úrodu vín a dalších zemědělských produktů, tak i díky své pozici na důležité obchodní cestě, byly podzemní chodby ideální pro skladování zboží.

Tato síť chodeb tak nejenže sloužila praktickým účelům, ale i jako důkaz městského bohatství a obchodního významu. V průběhu staletí se Znojemské podzemí stalo klíčovým prvkem městské infrastruktury, jehož význam přetrval až do současnosti.

Veřejnosti je nyní přístupný asi jeden kilometr chodeb v základním okruhu prohlídek Znojemského podzemí. Co vás na této trase čeká? Setkáte se s dobovými sochami – od válečných uprchlíků a vojáků až po templářského rytíře. A pro milovníky tajemna zde máme i něco strašidelného: expozici oživují skřeti, netopýři, kostlivec v rakvi a dokonce i scéna z vězeňských kobek.

Znojemské podzemí otevírací doba a vstupenky

Znojemské podzemí vítá návštěvníky po celý rok s mírnými variacemi v provozní době podle sezóny. Od září do června je podzemí otevřené denně od 9:00 do 17:00, zatímco v letních měsících červenci a srpnu se provozní doba prodlužuje do 18:00. Pokladna a hlavní vstup – znojemské podzemí adresa: Slepičí trh 2. Poslední vstup je povolen jednu hodinu před zavírací dobou. Standardní prohlídka klasickou trasou trvá přibližně 60 minut. Zde pro vás máme ceník základního okruhu:

Klasické vstupné130 Kč
Snížené vstupné – děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři 65+ 80 Kč
Rodinné vstupné – 2 dospělí + max. 3 děti320 Kč
Zdroj: znojemskabeseda.cz

Vstupenky doporučujeme zakoupit v předstihu online, jelikož prohlídky podzemí jsou velmi často vyprodané, obzvláště v letní sezóně.

Znojemské podzemí adrenalinové trasy

Pro ty, kteří hledají opravdu nezapomenutelný zážitek, nabízí Znojemské podzemí i tři adrenalinové trasy. Můžete si vybrat trasu s lehkou obtížností, pro ty odvážnější je v nabídce i středně těžká trasa no a pro dobrodruhy a fyzicky zdatné návštěvníky je zde i trasa s vysokou obtížností. Na těchto trasách zažijete podzemí zcela jinak. Budete se pohybovat netradičními způsoby – procházet nízkými chodbami, kde je nutné jít v předklonu, protahovat se úzkými profily, brodit se vodou a lézt po mokrých žebřících. To vše ve tmě s pouze čelovkou na hlavě a v ochranném oděvu. Tato trasa je určena pro odvážlivce, kteří jsou připraveni na fyzickou výzvu a chtějí prozkoumat podzemí z úplně nové perspektivy.

Reklama

Zdroj: znojemskabeseda.cz, město Znojmo, návštěva podzemí

Sdílet článek:
Reklama