Hrad Bouzov

Hrad Bouzov, který se nachází v Olomouckém kraji, je skvostem české historie a jedním z nejkrásnějších hradů ve střední Evropě. Vlastnictví hradu se měnilo v průběhu času, přičemž významnou část jeho historie bylo spojeno s Řádem německých rytířů, který jej získal v roce 1696. Hrad Bouzov má za sebou také temné období druhé světové války, kdy se stal sídlem přepadového komanda SS. Tragédii završil 5. května 1945, kdy jednotka SS vypálila nedalekou obec Javoříčko.

Reklama

Historie a architektura

Hrad Bouzov si svou současnou romantickou podobu uchoval z přelomu 19. a 20. století. Po roce 1945, kdy byl hrad zkonfiskován Československým státem, zůstává ve vlastnictví státu až dodnes. Navzdory neúspěšným pokusům o navrácení hradu zpět Řádu německých rytířů, zůstává Bouzov přístupný veřejnosti a je oblíbenou turistickou destinací.

Film a kultura

Pro milovníky filmů a pohádek je Bouzov zvláště zajímavým místem. V roce 1987 zde byla natáčena známá pohádka “O princezně Jasněnce a létajícím ševci”. Taktéž se zde natáčel film “Kopretiny pro zámeckou paní” v roce 1981. Hrad Bouzov tak nabízí nejen historickou a architektonickou hodnotu, ale i kouzlo filmového světa.

Co určitě vidět

Návštěva hradu Bouzov překvapí své návštěvníky nejen krásným exteriérem, ale i bohatými interiéry.

  • Hlavní nádvoří: Kde můžete obdivovat nádherné stavební detaily a vstoupit do tajemných zákoutí hradu.
  • Rytířský sál: Monumentální místnost, která dýchá historií a evokuje atmosféru rytířských časů.
  • Kaple: Krásně zdobená kaple, která je nedílnou součástí hradu a místem duchovního rozjímání.

Turistické trasy a okolí

Okolí hradu Bouzov nabízí mnoho příležitostí pro pěší turistiku a cykloturistiku. Malebná krajina Olomouckého kraje, bohatá na lesy a kopce, činí toto místo ideálním pro milovníky přírody. V létě hrad žije různými kulturními akcemi, které sem přitahují turisty z celé České republiky i ze zahraničí.

Reklama

Návštěva hradu Bouzov je nezapomenutelným zážitkem, který kombinuje historickou a kulturní podívanou se skvělými možnostmi pro aktivní odpočinek. Hrad se tyčí ve výšce 419 metrů nad mořem a svým architektonickým kouzlem inspiruje nejen filmové tvůrce, ale také všechny jeho návštěvníky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu