Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí
Foto: Pavel Kovář

Pohádkově nádherný zámek z přelomu 17. a 18. století se tyčí na místě původního středověkého hradu ve stejnojmenné obci na Znojemsku. Zámek Vranov nad Dyjí, známý jako Perla Podyjí, se řadí k nejvýznamnějším světským stavbám středoevropského baroka a nabízí neopakovatelný pohled na okolní krajinu.

Reklama

Architektura a historie

Původně ve 12. století zde stál středověký hrad, který byl zničen během třicetileté války. Na jeho místě byl na konci 17. století vystavěn barokní zámek, jehož stavbu vedl významný architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Dnes se zámek pyšní nádhernými interiéry, zejména slavnostním sále, který uchvátí každého návštěvníka.

Interiéry a expozice

V zámku se nachází mnoho hodnotných a historicky významných místností. K nejkrásnějším patří již zmíněný slavnostní sál, ale také kaple Nanebevzetí Panny Marie či knihovna, která obsahuje cenné svazky a rukopisy. Návštěvníci mohou obdivovat také bohatě zdobené obytné místnosti, které byly kdysi domovem šlechtických rodin.

Okolní krajina a turistické trasy

Zámek je obklopen nádhernou přírodou Národního parku Podyjí, což jej činí ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku či cykloturistiku. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází vyhlídková terasa, odkud se nabízí úchvatný pohled na údolí řeky Dyje a okolní lesy. Pro milovníky přírody je zde množství značených tras, které vedou skrz různé ekosystémy parku.

Návštěvnické informace

Zámek Vranov nad Dyjí je otevřen veřejnosti od jara do podzimu, s různými otevíracími dobami v závislosti na sezóně. Nabízí různé typy prohlídek, včetně specializovaných prohlídek pro děti nebo tematických večerních prohlídek. Pro snadnou dostupnost je k dispozici parkoviště v blízkosti zámku.

Reklama

Praktické informace

Obec Vranov nad Dyjí je dobře dostupná jak veřejnou dopravou, tak autem, a nabízí základní služby jako restaurace, kavárny a ubytování. Je ideálním místem pro rodinný výlet, romantickou procházku či vzpomínkovou návštěvu historické lokality.

Návštěva Zámku Vranov nad Dyjí je zážitkem, který si uchováte v paměti na dlouhou dobu díky jedinečné atmosféře barokního skvostu a okouzlující přírodě Jižní Moravy.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu