Zámek Holešov

Holešovský zámek, vzniklý přestavbami z původně gotické tvrze, se nachází ve stejnojmenném městě na Kroměřížsku. Tato pamětihodnost, vybudovaná po roce 1650, představuje reprezentativní venkovské feudální sídlo, jež svým rozsahem a slohovou čistotou dochovaných konstrukcí, dispozice i výzdoby interiérů patří k nejvýznamnějším dokladům rané barokní zámecké architektury u nás. V interiérech vynikají zejména barokní nástěnné malby a bohatá štuková výzdoba.

Reklama

Historie a architektura

Zámek, jehož historie sahá až do gotického období, prodělal během staletí několik významných přestaveb. Původní gotická tvrz byla po roce 1650 přestavěna do současné podoby tohoto úchvatného barokního sídla. Architektonicky je zámek unikátní svou slohovou čistotou – dochované konstrukce a výzdoby dokonale odrážejí estetiku a stylové prvky raného baroka. Významně se na jeho výstavbě podíleli přední architekti té doby, což je patrné na každém kroku.

Interiéry

Jedním z hlavních lákadel zámku jsou jeho interiéry, jež jsou bohatě zdobeny nástěnnými malbami a štuky. Barokní umění zde dosahuje vrcholu nejen v detailních freskách, ale také v působivém mobiliáři, který je pečlivě restaurovaný a přístupný veřejnosti. Mezi nejvýznamnější místnosti patří například hlavní sál se stropními freskami, které vyprávějí příběhy z antické mytologie.

Francouzský park

Přilehlý park, který svou rozlohou 62 ha patří k největším na Moravě, je dalším klenotem této památky. Park je ztvárněn v klasickém francouzském stylu a jeho koncepce je naprosto ojedinělá. Mezi nejzajímavější prvky parku patří systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada, kde se nachází pomník skladatele F. X. Richtera. Návštěvníci se mohou těšit na procházky po udržovaných cestách, které nabízí klid a krásu tohoto jedinečného místa.

Zajímavosti a atrakce

V areálu zámku se kromě prohlídek samotné budovy a parku pořádají i různé kulturní akce, výstavy a koncerty. Každoročně se zde koná několik festivalů, které přitahují návštěvníky z širokého okolí. Zámek také nabízí možnosti ubytování v rámci zámeckého hotelu, kde mohou hosté zažít atmosféru historických budov na vlastní kůži. V neposlední řadě je třeba zmínit i zámecký skleník, který je otevřený celoročně a představuje další zajímavý cíl pro milovníky botaniky.

Reklama

Bohaté dědictví

Holešovský zámek není jen místem krásy, ale i bohatého dědictví. Každý koutek této historické památky má co nabídnout, ať už se jedná o architektonické detaily, rozsáhlé sbírky umění nebo přírodní krásy okolního parku. Pro turisty, historiky či milovníky umění je návštěva tohoto kouzelného místa nezapomenutelným zážitkem.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu