Holešov: Město kultury s nevšední historií

Zámek Holešov
Foto: MonKol78


Holešov, město na západním okraji Hostýnských vrchů, je známé svými výjimečnými památkami z oblasti židovské kultury a barokními skvosty. Mezi největší atrakce patří nádherný zámek s rozlehlým a pečlivě udržovaným parkem, který zahrnuje vodní nádrž ve tvaru Neptunova trojzubce a zámeckou hvězdárnu. V centru města lze obdivovat farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s Černou kaplí nebo židovský hřbitov se synagogou.

Zámek a zámecká zahrada Holešov

Zámek je veřejnosti přístupný nejen pro klasické prohlídky, ale i pro kulturní a společenské události jako Holešovská regata, Dožínky, Festival židovské kultury Ha-Makom, tematické výstavy a dokonce i svatební obřady. Návštěvníci se mohou těšit na zrekonstruované zámecké sály, kapli, sklepení proměněné na hudební klub a prohlídky zámecké hvězdárny v doprovodu průvodce v barokním kostýmu.

Zámecká zahrada, rozkládající se na ploše 62 ha ve francouzském stylu, je otevřena po celý rok a stává se dějištěm mnoha kulturních i sportovních akcí. V létě zde probíhá hudební festival Holešovská regata a v zimě se mění v kluziště. Součástí zahrady je také Růžová zahrada s hvězdárnou a pomníkem hudebního skladatele F. X. Richtera.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně

V bezprostřední blízkosti zámku se nachází kovářská dílna, která byla funkční až do roku 1953. Své jméno nese po svém posledním majiteli. Návštěvníci se seznámí s provozem panské a vesnické kovárny, jejím vybavením i zajímavou historií.

Kromě kovářského řemesla stojí za vidění také předměty místní lidové kultury. Malí návštěvníci se mohou těšit na tajnou chodbu, dospělí na zrestaurovaný hodinový stroj. Obnovená expozice je přístupná od roku 2012.

Šachova synagoga

Ojedinělá synagoga získala svůj název podle litevského rabína Sabbataje ben Meir ha Kohena (1621 – 1663) zvaného Šach, který ve městě působil. Dvoupatrová synagoga je přístupná veřejnosti od dubna do září s možností komentované prohlídky.

Každoročně pořádaná akce “Týden židovské kultury” umožňuje návštěvníkům účast na veřejně přístupné bohoslužbě v synagoze. Také se můžete nechat zasvětit do tajů čtení hebrejsky psaných textů či ochutnat pravé košér víno.

Židovský hřbitov Holešov

Původ hřbitova je datován do 2. poloviny 15. století. Nejstarší náhrobek prokazatelně pochází z roku 1647, ale pohřbívá se zde dodnes. V areálu hřbitova se nachází asi 1500 hrobů z různých období, z nichž nejzajímavější je barokní tumba rabína Šacha z roku 1817. Ta byla v minulosti opakovaně restaurovaná a každoročně ji navštíví tisíce návštěvníků z celého světa. Svůj věčný klid zde našli také spisovatel Max Winder (1855 – 1920), historik Arnošt Michalovský (1895 – 1962) a mnoho dalších.

Kostel nanebevzetí Panny Marie

Církevní stavba, která slouží k bohoslužbám a je přístupná veřejnosti. Její současná podoba vznikla v roce 1708 za přispění hraběte Jana z Rottalu. Na nádherné vnitřní výzdobě chrámu se podíleli významní umělci své doby jako Jan Jiří Schauber a Ondřej Zahner. Nedílnou součástí kostela je také Černá kaple, jež je unikátním dílem sochaře Gottfrieda Fritsche. Byla postavena roku 1748 jako pocta hraběcí rodině Rottalů, kteří mají svou kryptu pod kaplí.

Kaple svatého Kříže

Uprostřed Smetanových sadů mezi 1. a 2. ZŠ se v zeleni ukrývá osmiboká barokní stavba. Je tichou vzpomínkou na bývalý městský hřbitov z konce 19. století. Její dominantou je velký dřevěný kříž s ukřižovaným Ježíšem Kristem. Vnitřní nástěnná výzdoba kaple nese motivy s tématikou Posledního soudu. Kapli je možné navštívit v doprovodu průvodce každou 1. sobotu v měsíci (v termínu od 1. května do 30. září) nebo po telefonické domluvě.

Zajímavosti v okolí

Nedaleko města Holešov se nachází tzv. Hanácké Athény – město Kroměříž s nespočetným množstvím kulturních památek.

Pohoří Hostýnské vrchy nabízí rovněž kromě krásných výhledů spoustu zajímavých míst. K návštěvě se nabízí také poutní místo svatý Hostýn, rozhledna Kelčský Javorník nebo zříceniny hradů Obřany, Křídlo, Lukov a další.

Reklama

Zdroj: Město Holešov, holesov.info

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu