Radegast

Hora Radegast je ikonickým vrcholem Moravskoslezských Beskyd, nacházející se na Radhošťském hřbetu, necelý kilometr od Pusteven. Toto místo láká nejen svou krásnou přírodou a malebnými výhledy, ale také zajímavou historií a kulturními památkami.

Reklama

Socha slovanského boha Radegasta

Jedním z nejvýznamnějších symbolů hory Radegast je třímetrová kamenná socha slovanského boha Slunce a hojnosti Radegasta. Tuto sochu vytvořil v roce 1931 Čechoameričan Albín Polášek, který se proslavil svým uměleckým talentem. Socha je nejen monumentálním dílem, ale také zdrojem inspirace a pýchy pro místní obyvatelstvo. Opravdu nenajdete v České republice jinou sochu tohoto druhu s tak hlubokým historickým a kulturním významem.

Poloha a přístupnost

Radegast leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, v malebné části Beskyd. Nejbližší obcí je Prostřední Bečva, odkud lze snadno podniknout výlet na vrchol. Výstup na horu není náročný a je tak vhodný i pro turisty s menší fyzickou kondicí. Cestu na vrchol navíc lemují různé odpočívadla, kde si můžete vychutnat nádherné výhledy na okolní krajinu.

Okolí a zajímavosti

Na vrcholu vás čeká nejen socha Radegasta, ale i další turistické atrakce. Poblíž se nacházejí Pustevny, známé svými dřevěnými stavbami v lidovém stylu, které navrhl významný architekt Dušan Jurkovič. Návštěvníci mohou rovněž navštívit vrchol Radhošť, o kterém se traduje, že zde probíhaly pohanské obřady. Zde také stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje, což je další zajímavý monument, kombinující nádhernou přírodu s kulturním a historickým bohatstvím.

Fauna a flora

Radegast se nachází v chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde je možné spatřit různé druhy zvířat a rostlin. Lesy jsou domovem pro mnoho druhů ptáků, vlky, rysy a dokonce i medvědy. Flora je bohatá na různé druhy vzácných rostlin, které potěší každého milovníka přírody. Na jaře a v létě se lesy a louky zbarvují do pestrobarevných květin, což dodává krajině ještě větší kouzlo.

Reklama

Praktické tipy pro návštěvníky

Pokud plánujete výlet na Radegast, doporučuje se obléci se dle aktuálního počasí, protože v horách se může rychle změnit. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv, dostatek vody a případně i něco k jídlu, protože možnosti občerstvení mohou být na trase omezené. Ať už jste vášnivý turista, milovník historie nebo jen hledáte místo k relaxaci v přírodě, Radegast vás jistě nezklame.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu