Reklama

Beskydy: Jejich krásy a jarní výlety, které vás nadchnou

beskydy
Foto: tvorba autora; Socha Svatého Cyrila a Metoděje s kaplí Svatého Cyrila a Metoděje

Beskydy jsou horský ráj v srdci Evropy. Nabízejí úchvatné výhledy, malebná údolí i divokou přírodu s hlubokými lesy. Toto okolí je ideálním místem pro výlety, kde můžete dýchat čerství vzduch a kochat se krásou přírody. Nabízejí spoustu možností, kam vyrazit za jarním dobrodružstvím. Máme pro vás pár tipů na výlet.

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě je fascinující skanzen, který návštěvníkům umožňuje prožít život v horské vesnici s dřevěnými domky. Skoro jako by se vrátil čas. Tyto stavby, které jsou staré i několik století, byly přemístěny z různých částí Valašska a Beskyd, aby zde byly zachovány pro budoucí generace. Každý z těchto domů a stavení přináší unikátní příběh a ukazuje návštěvníkům, jak Beskydy vypadaly před stovkami let, jak lidé v tomto okolí žili, pracovali a udržovali své tradice.

Nad muzeem se tyčí také nádherná Jurkovičova rozhledna, která je dalším lákadlem tohoto místa. Rozhledna, navržená významným architektem Dušanem Jurkovičem, je nejen významným architektonickým dílem, ale i oblíbeným výletním cílem. Místo je oblíbené pro své výhledy na krajinu a hlavně pro svou unikátní architekturu.

Muzeum se nachází v Rožnově pod Radhoštěm a v jeho prostředí, i v prostředí samotných Beskyd, se natáčela česká pohádka “Největší dar”, což přidává k jeho kouzlu a historické hodnotě.

Pustevny

Pustevny, horské sedlo nedaleko Radhoště, se pyšní dřevěnými stavbami v lidovém slohu z konce 19. století, za jejichž návrhem stojí Dušan Jurkovič. Tato místa nabízejí jedinečnou atmosféru valašské architektury, kde si můžete s úžasem prohlížet bohatě zdobené stěny a stropy. Z chat si užijete také nádherný výhled na okolní beskydskou krajinu. Kromě toho, Pustevny slouží jako výchozí bod pro mnohé turistické trasy. Jedna z těchto oblíbených tras vede na vrchol Radhoště k oblíbené kapli Svatého Cyrila a Metoděje. Po cestě ke kapli natrefíte také na sochu Radegasta, která je jedním z hlavních lákadel regionu. Tato impozantní socha boha slunce a úrody, umístěná mezi Pustevnami a kaplí Svatého Cyrila a Metoděje, láká poutníky a turisty z blízkého, ale i dalekého okolí.

Lysá hora

Lysá hora je sice velmi známá a hojně navštěvovaná hora, pro její krásu by ale byla škoda ji zde nezmínit. Je to nejvyšší vrchol Beskyd a za výstup vás odmění nádherným výhledem na okolní krajinu. Máte několik možností, kudy nahoru vystoupat. Buď můžeme zvolit trasu od parkoviště u přehrady Šance nebo vyrazit z vesničky Krásná. Další možností je trasa od parkoviště u hotelu Petr Bezruč. Na jaře můžeme cestou vidět ještě zbytky sněhu, zatímco dole už budou kvést první květiny na loukách, což jistě dodá vašemu výletu kouzelnou atmosféru.

Rozhledna Miloňová

Nedaleko vesnice Velké Karlovice se tyčí rozhledna, ideální cíl pro milovníky přírody a pěší turistiky. Pro přístup k ní doporučujeme zaparkovat na parkovišti Velká Hanzlůvka. Odtud se můžete po zeleně značené turistické cestě vydat lesní stezkou až k rozhledně. Tato trasa nabízí příjemný výšlap skrze beskydské lesy, během kterého můžete nasávat klid a ticho přírody. Z vrcholu rozhledny se vám naskytne působivý panoramatický výhled na okolní vrcholy a husté lesy Beskyd, který jistě stojí za námahu výstupu.

Rozhledna Velký Javorník

Dalším skvostem Beskyd, který byste neměli při návštěvě regionu vynechat, je rozhledna Velký Javorník. Stojí na jednom z vrcholů Beskyd a nabízí jedinečné panoramatické výhledy. Tyto výhledy zachycují nejenom blízké lesy a hory, ale v dobrém počasí i daleké horizonty. Výstup na rozhlednu je sice trochu náročnější, ale odměnou vám bude nezapomenutelný výhled. Tato rozhledna, přístupná po značených turistických cestách, představuje ideální cíl pro milovníky pěší turistiky hledající místa s klidnou atmosférou a neomezenými výhledy.

Beskydy jsou regionem, který v sobě skrývá kouzlo nádherné přírody a historie. Připomínají doby, kdy lidé žili v úzkém spojení s přírodou, což se odráží v architektuře horských vesniček a tradicích, jež se zde dochovaly. Objevování těchto míst na pěších tůrách nebo při procházkách vesnicemi vám umožní nahlédnout do života, který byl v těchto horách veden po staletí. Ať už dáváte přednost náročným túrám či relaxačním procházkám, Beskydy nabízejí rozmanité trasy, které uspokojí každého turistu. Z každého výletu si odnesete krásné vzpomínky a pocit spojení s přírodou.

Reklama

Další články

Reklama