Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně patří k našim nejkrásnějším zpřístupněným podzemním prostorám. Tento složitý komplex dómů, propastí a chodeb vyniká především nádhernou krápníkovou výzdobou. Díky své velikosti a kráse se jedná o jedno z nejvyhledávanějších turistických míst v Olomouckém kraji. Nacházejí se v okrese Olomouc a jsou součástí přírodních památek naší republiky.

Reklama

Unikátní krápníková výzdoba

Javoříčské jeskyně jsou charakteristické svými bohatými a rozmanitými krápníkovými útvary. Najdete zde stalagmity, stalaktity a stalagnáty, které společně vytvářejí fascinující přírodní galerii. Jsou zde krápníky dosahující výšky až několik metrů, jejichž estetická hodnota nenechá nikoho chladným.

Velikost zpřístupněných prostor

Jeskynní systém Javoříčských jeskyní je jedním z největších v České republice. Zpřístupněná část je dlouhá přibližně 800 metrů a prohlídka trvá zhruba hodinu. Návštěvníci mohou obdivovat různé prostory, jako je například Obří dóm, který dosahuje výšky až 20 metrů. Co se týče hloubky, některé z propastí dosahují až několik desítek metrů.

Vrápenec malý – největší zimoviště

Kromě krápníkové výzdoby je Javoříčský jeskynní komplex známý také jako největší zimoviště vrápence malého na našem území. Tento chráněný druh netopýra zde nachází ideální podmínky pro přečkání zimy. Období hibernace je pozorovatelný fenomén, při kterém zde můžete spatřit desítky až stovky těchto malých savců.

Turistické informace

Javoříčské jeskyně jsou přístupné veřejnosti po celý rok s výjimkou zimního období, kdy jsou některé části uzavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů. Pro pohodlnou návštěvu doporučujeme pevnou obuv a teplejší oblečení, jelikož teplota v jeskyních se pohybuje kolem 8–9 °C. Pro rodiny s dětmi jsou Javoříčské jeskyně ideálním výletním místem, které kombinuje dobrodružství s poznáním krás naší přírody.

Reklama

Poloha a dostupnost

Nachází se nedaleko obce Javoříčko v malebné krajině Litovelského Pomoraví. Nejbližším městem je Litovel, odkud se dá k jeskyním dostat autem, na kole či turistickou stezkou. Pro turisty je na místě k dispozici parkoviště, odkud je ke vstupu do jeskyní potřeba ujít jen krátkou vzdálenost.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu