Hrad Zuvačov

V malebném koutě Zlínského kraje, konkrétně v okrese Uherské Hradiště, se skrývají pozůstatky hradu Zuvačov. Tato historická perla, nacházející se v obci Komňa, byla založena v polovině 13. století. Původně sloužil hrad jako sídlo významného šlechtického rodu, jehož vliv sahal daleko za hranice regionu. I přes své částečné zřícení, které dnes představuje pouze zbytky zdiva, hrad neztratil svou jedinečnou atmosféru.

Reklama

Historický význam

Zuvačov, někdy také nazývaný Komňa, je dnes chráněn jako kulturní památka České republiky od roku 1958. Jeho strategická poloha na vrcholu kopce v pohoří Bílé Karpaty, v nadmořské výšce 493 metrů, umožňovala výborný výhled na okolní krajinu a důkladnou obranu proti nepřátelům. Archeologické nálezy z hradu dokazují jeho význam a bohatou historii.

Architektura a současný stav

Relikty hradu, které se dodnes zachovaly, nabízí pohled do dávné minulosti. Zbytky zdiva jsou svědectvím mistrovského kamenického řemesla středověku. Kromě zbytků hradeb můžete na místě nalézt pozůstatky základů jednotlivých budov, které hradní komplex tvořily.

Turistická atrakce

Pro milovníky historie a přírody je hrad Zuvačov neodolatelným lákadlem. Cesta k němu vede přes malebné a klidné stezky Bílich Karpat, což z něj činí oblíbený cíl pro pěší turisty i cyklisty. V okolí se nachází několik informačních tabulí, které přibližují bohatou historii hradu a regionu.

Reklama

Co navštívit poblíž

Pokud se rozhodnete pro návštěvu hradu Zuvačov, určitě stojí za to prozkoumat i okolní památky v regionu. V nedaleké obci Komňa lze navštívit různé kulturní i přírodní zajímavosti, včetně malebných vesniček a více než tisíciletých tradic místního kraje.

Hrad Zuvačov je místem, kde historie doslova ožívá pod každým vaším krokem. Přestože čas a přírodní živly zanechaly na hradě své stopy, dodnes zůstává symbolickým strážcem minulosti a důkazem bohatství české historie.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu