Hrad Lukov

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukova se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, přibližně 13 km od Zlína a cca 1 km severně od stejnojmenné obce ve Zlínském kraji. Lukov býval jedním z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Díky Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova prochází objekt v posledních letech výraznou památkovou obnovou.

Reklama

Historie a architektura

Hrad Lukov, založený ve 13. století, se během své existence těšil prestiži a důležitosti mezi moravskými hrady. Byl postupně rozšiřován a přestavován, a to až do období třicetileté války, kdy jej obsadily a zpustošily švédské jednotky. S velikostí hradu souvisí také četné stavební prvky – dominantou je především vstupní věž a rozlehlé zbytky opevnění, které chránily prostor hradu před nenechavými útočníky.

Hlavní zajímavosti

Mezi nejvýznamnější stavební památky patří raně gotická brána, která se dochovala v poměrně dobrém stavu, a věž Johanka, odkud je nádherný výhled na okolní kopcovitou krajinu. Za zmínku stojí také fragmenty zachovalého paláce, postaveného ve vrcholně gotickém slohu. V areálu můžete obdivovat zbytky východní a západní hradby, které svědčí o někdejší mohutnosti celé pevnosti.

Současný stav a aktivity

Díky aktivitám Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukov se objekt v posledních letech dočkal výrazné památkové obnovy. Mnohé části hradu byly zajištěny a rekonstruovány, což umožňuje návštěvníkům hlouběji proniknout do historie tohoto místa. Pravidelné prohlídky hradu jsou vedeny zkušenými průvodci, kteří vám ochotně přiblíží jednotlivé fáze výstavby i zániku hradního komplexu.

Turistické trasy a dostupnost

Hrad je snadno dostupný pěšky či na kole z obce Lukov, odkud vede značená turistická trasa. Cesta z obce trvá přibližně 20 minut a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Po příjemné procházce lesními stezkami se ocitnete přímo v srdci Hostýnských vrchů, kde si můžete dopřát odpočinek v příjemném prostředí přírody.

Reklama

Výlety a okolí

Okolí hradu Lukova nabízí nejen historické památky, ale také široké možnosti pro turistiku a rekreaci. V blízkosti se nachází několik dalších zajímavých míst, jako je například zřícenina hradu Obřany nebo poutní místo Svatý Hostýn, oblíbený cíl mnoha návštěvníků. Milovníci přírody ocení i rozmanité hikingové trasy vedoucí malebnou krajinou Hostýnských vrchů.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu