Reklama

Hrad Lukov – zřícenina zvolena památkou roku

Pavel Kovář
08.06.2021 19:29
Zřícenina hradu Lukov
Foto: Vlastní tvorba autora

Pokud hledáte plán na odpolední výlet s dětmi, určitě zvažte návštěvu zříceniny hradu Lukov. Tento malebný hrádek se nachází nad obcí Lukov, v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 10 km od Zlína. I přesto, že se jedná o zříceni hradu, je zde toho stále spousta k vidění, dozvíte se toho spoustu o jeho historii, ale na své si přijdou i děti, pro které je v těsné blízkosti hradu velké hřiště a naučná stezka Lukov.

O správu hradu se stará Spolek přátel hradu Lukova a především díky jeho aktivní činnosti a zájmu o údržbu hradu byl zvolen památkou roku 2016.

Jak se dostat na hrad Lukov

Hrad Lukov se nachází přímo nad obcí Lukov, asi 2 km od jeho centra. Pohodlně se zde můžete dostat autem a využít blízké parkoviště, které se pod hradem nachází. Dostat se zde můžete také autobusem, který do centra Lukova jezdí pravidelně několikrát denně. Od parkoviště vás čeká příjemná, asi 1 km dlouhá procházka lesem po vyznačených turistických trasách – zelená i červená vede přímo k hradu. Využít můžete také asfaltovou cestu, díky které se nemusíte bát vzít s sebou i malé děti v kočárku, případně kolečkový vozík.

Zřícenina hradu Lukov

Samotný hrad Lukov je ve skvělém stavu a i nadále opravuje a rozšiřuje o nové expozice. Můžete zde vidět jak venkovní expozice, kde na Vás čeká například Kostel sv. Jana Křtitele pod širým nebem, ale i expozice archeologických nálezů ve sklepení hradu.

Okolí hradu Lukov

Nejen uvnitř, ale i v okolí hradu je toho spousta k vidění. Například z věže Svatojanka můžete za dobrého počasí vidět až na 50 kilometrů vzdálený hrad Buchlov. Dětem se bude určitě líbit dřevěná socha medvěda nebo rudý drak, ale samozřejmě i přilehlé dětské hřiště. Především v letním počasí oceníte bufet s dobrým pivem, který mimo otevírací dobu funguje jako samoobslužné okénko.

Určitě si zajděte také asi 50 metrů pod hrad, kde se nachází Valdštejnův dub, který je více než 300 let starý je a tak nejstarším dubem na Zlínsku. Po zelené trase můžete také narazit na skalní útvary Králky, které byly dříve předsunutým opevněním hradu.

Vstupné a otevírací doba hradu Lukov

Návštěvní dny hradu Lukov jsou v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu v sobotu, neděli a státní svátky od 10:00 do 17:00 hodin. V červenci a srpnu je otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin. Mimo běžnou otevírací dobu jsou zpřístupněny venkovní prostory horního hradu formou samoobslužné pokladny. Cena vstupného je 60 Kč.

Reklama

Další články

Reklama