Hrad Hazmburk

Zřícenina gotického hradu Hazmburk, někdy také zvaného Klapý, se tyčí na 418 metrů vysokém čedičovém vrchu a je nepřehlédnutelnou dominantou Českého středohoří. Tento impozantní hrad se nachází v blízkosti obce Klapý na Litoměřicku, v Ústeckém kraji. Hazmburk, díky své strategické poloze a mohutnosti, patřil k nejpevnějším a prakticky nedobytným hradům své doby.

Reklama

Historie a architektura

Hazmburk byl vybudován ve 14. století rodem Zajíců z Hazmburka. Původně nesl název Klapý, který se změnil, jakmile byl ve 14. století dobyt a obýván výše zmíněným rodem. Hrad byl znám svou neobyčejnou pevností díky svým vysokým a silným kamenným zdem. Dvě věže hradu, Bílá a Černá, sloužily nejen jako obranné prvky, ale také jako výstražné věže, z nichž bylo možné kontrolovat rozsáhlé okolí.

Přírodní okolí

Hrad je obklopen malebnou krajinou Českého středohoří, což je ideální místo pro milovníky přírody a turistiky. Na vrcholu čedičové skály, kde hrad stojí, návštěvníci ocení nádherné panoramatické výhledy na okolní krajinu. Čedičový vrch, na kterém je hrad situován, poskytuje nezapomenutelné pohledy zejména při západu slunce.

Turistická dostupnost

Hazmburk je přístupný po dobře udržovaných turistických stezkách, které vedou z okolních vesnic. Nejčastěji se využívá cesta z obce Klapý, odkud se po zelené turistické značce dostanete až k samotné zřícenině. Výstup na vrchol trvá přibližně jednu hodinu a je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Zřícenina jako kulturní památka

Hrad je dnes nejen oblíbeným turistickým cílem, ale také významnou kulturní památkou zapsanou v seznamu chráněných památek. Díky své historické hodnotě a zachovalosti jednotlivých částí jsou zde často pořádány různé kulturní a historické akce, které návštěvníkům přibližují život na středověkém hradě.

Reklama

Praktické informace

Hrad Hazmburk je celoročně přístupný. Návštěvníci by měli mít na paměti, že terén je místy náročný, a proto je dobré mít vhodnou turistickou obuv. S sebou je také vhodné vzít si dostatek vody, zejména v horkých letních měsících. Na místě nejsou k dispozici žádné občerstvovací stánky ani přístřešky, takže jídlo a pití je nutné si přinést s sebou.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu