Nedobytný hrad Hazmburk jako dominanta Českého středohoří

Hrad Hazmburk je nezaměnitelnou dominantou Českého středohoří a je vidět na několik kilometrů. Vydejte se na středně náročný výšlap s celou rodinou. Po zdolání vrcholu se vám naskytne nepopsatelný pohled na všechny vrcholy Českého středohoří.
Pokusy o vybudování hradu již od 7. století
Vznik tohoto nedobytného gotického hradu Hazmburku není zcela jasný. V Dalimilově kronice se můžeme dočíst, že první sídlo si na tomto čedičovém masivu vybudoval Léva se svou družinou, odsud pak ovládal okolní krajinu. Kdy tomu tak bylo, se však nedočteme. Naopak kronika Václava Hájka z Libočan uvádí, že roku 754 zde vybudovali mohutné obydlí bratři Kalboj a Veslav z Košťálova, kteří to tu pojmenovali Klopaj.
Dochovaná stavba kolem poloviny 13. století
Co už ale víme je, že tuto stavbu která se nám dochovala až do dnešní doby, založil rod Lichtenburků. Ti však vystavěli pouze jádro hradu s hranolovou věží, která byla bez oken a obklopovaly ji silné hradby. Účel stavby byl čistě vojenský, nikdo nepřepokládal, že by mohlo jít o sídlo. Na začátku 14.století klesá zájem Lichtenburků o tuto budovu, proto ji vymění s Janem Lucemburský. Ten ji následně roku 1355 prodává Zbyňku Zajíci z Valdeka.
Konečný název hradu
V té době se také mění název hradu z Klapý na Hazmburk. Pokud jste si někdy lámali hlavu nad tím, odkud se toto pojmenování vzalo, je to poměrně snadné. Jméno nese po svém majiteli, protože v němčině se řekne zajíc ,,der Hase“. V té době byl hrad rozšířen o hradby a černou věž, a v době husitských válek se stal nedobytnou a nepřekonatelnou překážkou. Díky své nedobytnosti zde byly dokonce uschovány kostelní poklady z Pražského hradu a významná bohoslužebná roucha.
Ve 2. polovině 15. století začíná hrad Hazmburk pustnout
Majitelem se stává Zbyňkův bratranec Jan, který přenechává sídlo svému vnukovi, jenž si ale vybírá za místo svého pobytu Budyni, a tak začíná Hazmburk pustnout. Jako asi ke každému hradu, i k Hazmburku se pojí spousta tajemství a legend. Údajně by se pod ním měly nacházet tajné místnosti a chodby, které jej propojovaly s hradem Košťálovem a Budyní. Jedna z legend mluví o sklepeních, ve kterých jsou uschovány sudy s výtečným vínem. Jiná zase tvrdí, že je tu schován poklad, který tu nechalo francouzské vojsko po Napoleonově porážce v Rusku.
Kudy k hradu
Přímo pod Hazmburkem se nachází parkoviště, na kterém zaplatíte stání 100Kč/den. Upozorňujeme, že platba je možná pouze v hotovosti a automat mince nevrací. Příjezdová cesta představuje trochu tankodrom, takže buďte opatrní. My jsme měli velkou smůlu, že na této jediné příjezdové cestě vykopali po našem příjezdu jámu a neměli jsme tak kudy odjet zpět domů. Návštěva Hazmburku se tak pro nás osobně stala opravdu nezapomenutelnou. Tím vás ale rozhodně nechceme odrazovat od návštěvy, berte to jako vtipnou historku. Kanalizaci tu totiž rozhodně nedělají každý rok.
Na samotný vrchol musíte dojít po svých. Čeká vás tak dvoukilometrová cesta po žluté turistické trase směrem vzhůru. V žádném případě nemůžete minout. Cesta je příjemná, jdete udržovanou lesní cestou, a osobně ji nepovažujeme za extrémně náročnou. Když jde o nedobytnou pevnost, je jasné, že zdolání nějakého kopce vás nemine, ale zvládnout to i malé děti, takže se rozhodně není čeho bát.
Užitečné informace k návštěvě hradu Hazmburk
Hrad můžete navštívit od úterý do neděle (kromě listopadu) a to od 9:30 do minimálně 16:00 hodin. Otevírací dobu si vždy ověřte na webu hradu, protože se liší dle ročního období.
Prohlídkový okruh je zde pouze jeden a to bez průvodce. Projít si můžete nejen celý hrad a jeho okolí, ale můžete také vystoupat na jednu z věží. Z ní se vám naskytne úchvatný pohled na krásy Českého středohoří.
Bohužel jsme neměli při návštěvě štěstí na počasí, protože začalo pršet. I přes to si ale myslíme, že vás hrad Hazmburk svými výhledy nadchne za každého počasí.
Zdroj: https://hrad-hazmburk.cz/cs, vlastní zkušenost autora
ubytování v okolí

Ranč s koňmi a minizoo: pobyt v karavanu, chatce aj.

České středohoří: apartmány i snídaně a wellness

České středohoří a Terezín: pobyt s jídlem i vstupenkou

Noc v bunkru z období 2. světové války

Hotel v Českém středohoří s jídlem i saunou
