Hrad Brníčko

Malebná a poměrně rozsáhlá zřícenina gotického hradu se majestátně tyčí na vrcholu osamocené vyvýšeniny nad stejnojmennou obcí na Šumpersku, asi 7 km východně od Zábřehu. Hrad, založený ve 14. století pány z Otaslavic, byl dobyt a poškozen oddíly Matyáše Korvína v r. 1471, kdy Brníčko vlastnil jeho nejznámější majitel, rod Tunklů. Od r. 1513 se hrad uvádí již jako pustý. Dochovaly se zříceniny dvoupatrového paláce a věže, část plášťové zdi, tři mohutné pilíře, zbytky parkánové hradby, příkopy a valy. Ve středověku plnil hrad funkci nejen panského sídla, ale i vojenské pevnosti, r. 1869 zde byl uspořádán první tábor lidu na severní Moravě. Málokterá ze severomoravských hradních zřícenin je tak známým a oblíbeným výletním místem jako Brníčko.

Reklama

Historie hradu

Původ hradu Brníčko sahá do 14. století, kdy byl založen pány z Otaslavic. Místo bylo strategicky významné díky své poloze na vrcholu vyvýšeniny, která poskytovala výhled na široké okolí. V roce 1471 byl hrad dobyt a poškozen vojáky Matyáše Korvína. Tímto útokem se uzavřela bohatá historie sídla, které hrálo významnou roli v regionálních konfliktech.

Architektonické prvky

Dochované zbytky zahrnují dvě patra zřícenin paláce a věže, ale taktéž část plášťové zdi a tři masivní pilíře, které jsou jedny z nejimpozantnějších zachovalých stavebních prvků. Parkánová hradba, příkop a valy jsou důkazy středověkého obranného systému hradu a fascinují svou mohutností i dnes. Při průzkumu těchto ruin se mohou návštěvníci cítit jako cestovatelé v čase, kteří objevují tajemství dávného středověkého světa.

Panská a vojenská pevnost

Hrad plnil hned dvojí funkci – byl jak panským sídlem, tak vojenskou pevností. Tento dualismus činí z Brníčka výjimečnou památku, která je jak kulturním, tak historickým pokladem regionu. Postavení hradu jako vojenské pevnosti bylo potvrzeno jeho silným opevněním a promyšlenými obrannými prvky.

Kulturní a společenský význam

V roce 1869 se hrad stal místem prvního tábora lidu na severní Moravě, což z něj činí nejen historicky významné místo, ale i důležité centrum společenského dění. Tento tábor přispěl k formování regionální identity a posílil kulturní hodnoty oblasti.

Reklama

Moderní turistická atrakce

Dnes je Brníčko oblíbeným výletním místem mezi severomoravskými hradními zříceninami. Jeho romantická atmosféra a pohnutá historie přitahují návštěvníky ze široka daleka, kteří se chtějí pokochat nejen krásou přírody, ale i cennými historickými památkami. Pokud plánujete návštěvu Olomouckého kraje, rozhodně byste neměli vynechat podmanivou zříceninu hradu Brníčko.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu