Halda Ema

Halda Ema je impozantní přírodní úkaz, který slouží jako výrazná dominanta Slezské Ostravy. Vytvořena z milionů tun hlušiny, pocházející z ostravských dolů, vystupuje přibližně 50 metrů nad okolní terén. Výška jejího vrcholu dosahuje 318 metrů nad mořem, což z ní činí atraktivní bod pro turisty a milovníky přírody.

Reklama

Geologická a historická zajímavost

Halda Ema vznikla v důsledku dlouholeté těžby v ostravských dolech. Hlušina, která zde byla deponována, je výsledkem dolování černého uhlí, které bylo po dlouhou dobu hlavním průmyslovým odvětvím regionu. Místo je zajímavé nejen svou výškou, ale i tím, že nádherný výhled z vrcholu nabízí jedinečný pohled na okolní město Ostravu a přilehlé oblasti Moravskoslezského kraje.

Turistickou atrakcí

Halda Ema je oblíbenou destinační pro turisty z blízkého i dalekého okolí. Na vrchol vede několik turistických stezek, které jsou vhodné jak pro pěší túry, tak i pro cyklisty. Navíc, díky své poloze a výšce, poskytuje ideální podmínky pro pozorování přírody, ať už jde o místní flóru a faunu, nebo o nádherné panoramatické výhledy.

Flóra a fauna

Díky specifickým podmínkám, které zde vznikly, lze na haldě objevit různé druhy rostlin a živočichů, které se přizpůsobily této jedinečné prostředí. Místo je tedy přírodovědci často navštěvováno, aby studovali ekologické aspekty tohoto člověkem vytvořeného kopce.

Reklama

Kulturní a rekreační význam

Halda Ema není jen geologickou či turistickou zajímavostí, ale též místem s kulturním významem. Často se zde konají různé akce jako jsou pikniky, sportovní výlety či jiné společenské události. Toto místo tak nabízí prostor nejen pro individuální návštěvníky, ale i pro rodiny s dětmi a skupiny přátel.

Halda Ema je v pravém slova smyslu živoucí krajinou, která díky tepelné aktivitě způsobené rozkladem uhlíkových materiálů uvnitř hromady udržuje neustále proměnlivý povrch a mírně zvýšenou teplotu, což přispívá k unikátnosti tohoto místa.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu