Valašské muzeum v přírodě: Cesta časem a kulturou Valašska

Valašské muzeum v přírodě
Foto: Pavel Kovář

Valašské muzeum v přírodě je jedinečný skvost mezi muzei v České republice. Muzeum představuje odraz dřívějšího tradičního valašského způsobu života v Beskydech. Pokud tak máte chuť prozkoumat kousek pravého Valašska a užít si pohodový den plný zajímavostí, Valašské muzeum v přírodě je pro vás ideální výlet. Do historie Valašska můžete nahlédnout prostřednictvím čtyř hlavních expozic: Mlýnská dolina, Valašská dědina a Dřevěné městečko.

Reklama

Nad muzeem se tyčí také Jurkovičova rozhledna, která je dalším oblíbeným turistickým cílem tohoto místa. Rozhledna, která byla navržená významným architektem Dušanem Jurkovičem, je velmi významným architektonickým dílem Valašska a jeho okolí. Rozhledna je oblíbená pro své výhledy na krajinu a hlavně pro svou unikátní architekturu.

Dřevěné městečko

Nejstarší část muzea, Dřevěné městečko, se pyšní souborem originálních dřevěných staveb, které byly přeneseny především z Rožnovského náměstí a okolí. Tato část muzea je přístupná již od roku 1925 a rozvijí se dodnes. Budovy v této části muzea se datující až do poloviny 19. století a rozkládají se na rovinatém terénu městského parku. Představují jak obytné, tak hospodářské stavby, a umožňují návštěvníkům představit si každodenní život městských obyvatel.

V této části muzea nalezneme také Kostelík sv. Anny a hřbitov zvaný Valašský Slavín, který je v současnosti čestným pohřebištěm. Jsou zde pohřbené osobnosti jako například Emil Zátopek s manželkou Danou Zátopkovou nebo skokan na lyžích Jiří Raška.

Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozsáhlejší areál Valašského muzea v přírodě. Tato část muzea připomíná podobu tradiční valašské vesnice, rozkládající se na území Beskyd. Tento komplex nabízí návštěvníkům možnost poznat autentické dřevěné domy, zemědělské stavby a interiéry, které odhalují každodenní život obyvatel Valašska od konce 18. století do poloviny 20. století. Většina budov, které při návštěvě uvidíte, jsou originální stavby přivezené z původních míst. Uspořádání a vybavení domů vychází z reálných historických příběhů konkrétních rodin, které byly zjištěné při archivních terénních výzkumech.

Reklama

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina představuje unikátní expozici ve Valašském muzeu v přírodě, kde nalezneme soubor budov a zařízení, které jsou v provozu díky síle horské vody i lidských rukou. Tato část muzea je veřejnosti přístupná od roku 1983. Návštěvníci zde mají jedinečnou příležitost spatřit vodní mlýn, pilu a valchu v plném provozu. Mlýnská dolina také nabízí pohled na tradiční kovářskou práci v hamru.

Valašské muzeum v přírodě: Vstupné

Pokud se chystáte navštívit Valašské muzeum v přírodě, máte na výběr z několika možností, jak si tento výlet užít. Návštěvníci si mohou vybrat mezi třemi hlavními okruhy – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina –, které každý nabízí pohled na odlišné aspekty valašské historie. Samozřejmě, pokud máte dostatek času, máte možnost prohlédnout si muzeum celé a zjistit tak více o Valašsku a jeho kultuře.

Dospělí150,-
Studenti 15 – 26 let; senioři nad 65 let120,-
Žáci 6 – 15 let 70,-
Rodinné vstupné (2 dospělí + až 4 děti do 15 let)300,-
Děti do 6 letzdarma
Zvíře 40,-

Okruhy si lze projít samostatně nebo také s průvodcem v předem stanovenou hodinu. Pro více informací o prohlídkách a otevírací době Valašského muzea navštivte oficiální webové stránky muzea.

Valašské muzeum v přírodě patří pod seskupení „Národní muzeum v přírodě“ stejně jako Hanácké muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Zubrnice a Muzeum v přírodě Vysočina.

Reklama

Reklama

Zdroj: nmvp.cz/roznov

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu