Lázně Luhačovice: Vítejte ve světě architekta Dušana Jurkoviče

Luhačovice, Jurkovičův dům
Foto: Hynek Moravec / Creative Commons / CC BY 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Máte chuť letos v létě vyrazit někam za očistou ducha a těla, i když to bude třeba jenom prodloužený víkend? Lázně Luhačovice patří ke skvělým cílům a můžete zde relaxovat i obdivovat krásnou architekturu.

Reklama

Lázně Luhačovice vynikají minerálními prameny

Můžete si sem vyrazit nejenom v případě, že vás trápí problémy s dýcháním, poruchy trávicího ústrojí nebo obezita. Lázně Luhačovice mají bohatou tradici, která se ve městě zrodila na přelomu 19. a 20. století zásluhou lékaře Františka Veselého a podtrhlo ji 7 minerálních pramenů, které zde vyvěrají. Nezapomenutelnou stopu v nich tenkrát zanechal i Dušan Jurkovič.

Dušan Jurkovič si zamiloval lidovou architekturu

Lásku k lidové kultuře a umění Dušanu Jurkovičovi předali jeho rodiče. Vystudoval stavitelství ve Vídni a když se dostal na praxi ke slovenskému architektovi Blažeji Bullovi, získal další životní vášeň – dřevo. Ve své architektonické tvorbě potom sázel hlavně na krásu a vlastnosti tohoto nádherného přírodního materiálu, který je ostatně pro lidové stavby naprosto typický. Stopy jeho práce najdeme dodnes na různých místech Čech a Moravy, ať už jsou to Pustevny poblíž Radhoště – Libušín nebo vrchol jeho díla – komplex staveb, který ukazují Lázně Luhačovice.

Lázně Luhačovice dostávají originální podobu

Dušan Jurkovič v Luhačovicích v letech 1902–1914 pracoval na originální podobě celkem deseti lázeňských budov, které do současnosti tvoří jedinečný celek. Jeho cílem se stalo vybudovat soubor staveb ve slovanském stylu. Zvolil lidovou secesi. I dnes proto můžete obdivovat Jurkovičův dům, Vodoléčebné lázně nebo Vilu Chaloupka. Jurkovičův dům se řadí k nejcennějším stavbám. Budovat ho začal ze dvou traktů někdejšího Janova domu. Přetvořil na jeden objekt a přidal k němu ještě hrázděné patro.

Dušan Jurkovič všechny návrhy nerealizoval

Nakonec ale nedošlo k realizaci všech Jurkovičových luhačovických návrhů. Pouze na papíře zůstal projekt ambiciózního lázeňského domu, který se měl zároveň stát středobodem lázeňského společenského dění. Kdyby velkorysá budova vznikla, skrývala by ve svém nitru i kasino. Nestalo se tak, škoda. Podobně jenom ve skicách zůstala také letní divadelní aréna nebo kavárna, která měla spojovat prvky secese a orientu. Přesto ale Luhačovice nabízejí naprosto unikátní soubor staveb. Můžete se tedy na lázně podívat i trochu jinýma očima.

Reklama

Dům připomínal perníkovou chaloupku

Užívat si nejenom léčebné procedury a procházky, ale zvednout také oči z chodníku nahoru a přejet jimi po architektuře, která se bez nadsázky dá označit za skvělou a výjimečnou. Měli bychom ale dodat, že Jurkovič se se svým světem architektury plné dřevěných prvků a hýřící barevností rozhodně nezavděčil všem. Když si ve svém typickém stylu v roce 1906 postavil v obci Źabovřesky nad řekou Svratkou originální rodinný dům, v novinách se potom dočetl jízlivé komentáře, že stavba připomíná spíše perníkovou chaloupku. Nadšení nevzbudil ani v Luhačovicích. Právě proto svůj lázeňský úkol nakonec nedokončil a některé plánované stavby ani nevznikly. Vedení lázní totiž rozhodlo, že objekty mají příliš vesnický charakter.

Obdiv pro slavného architekta

Dnes je všechno jinak. Do Luhačovic a samozřejmě i do Žabovřesk znalci architektury jezdí obdivovat dílo svébytného umělce, který se do dějin stavitelství zapsal naprosto nezaměnitelným rukopisem, odlišným od ostatních. Pokud máte chuť se v Luhačovicích nejenom procházet po promenádě, navštěvovat kavárny, cukrárny a restaurace, věnujte jedno půldne Jurkovičovým stavbám. Stojí to za to.   

Reklama

Zdroj: https://luhacovice.cz/jurkovicovy-stavby/, https://www.luhacovice.eu/,

Reklama
Zavřít reklamu