Ucháč

Ucháč je jedním z malebných vrcholků Keprnické hornatiny, která tvoří část Hrubého Jeseníku v Olomouckém kraji, přesněji v okrese Šumperk. Tento vrchol dosahuje nadmořské výšky 1008 metrů a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu, které ocení především milovníci horských túr a krásných přírodních scenérií.

Reklama

Přístupnost a trasy

Ucháč je snadno přístupný pro turisty z obce Loučná nad Desnou, jež se nachází nedaleko. Mnozí výletníci začínají svou cestu právě zde, odkud vedou dobře značené turistické stezky až na samotný vrchol. Cesty jsou vhodné jak pro pěší turistiku, tak i pro cyklisty, kteří ocení náročnější horský terén. V zimním období jsou stezky oblíbeným místem pro běžecké lyžaře.

Flóra a fauna

Keprnická hornatina je známá svou bohatou faunou a flórou. Na svazích Ucháče můžete spatřit vzácné druhy rostlin, které se dobře přizpůsobily horským podmínkám. V lesích a okolních loukách žijí různé druhy ptáků a menších savců, což dává příležitost pozorovatelům přírody. Oblast je rovněž domovem pro různé druhy hmyzu a motýlů, které obohacují místní ekosystém.

Turistické zajímavosti v okolí

Nedaleko Ucháče se nacházejí další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější patří vrchol Praděd, který je nejvyšší horou Jeseníků a celého Moravskoslezského kraje. Zde se nachází i známá vysílačová věž, která nabízí jedinečný panoramatický výhled. Další zajímavostí v okolí je přírodní rezervace Šerák-Keprník, která je známá svou unikátní geologií a bohatou vegetací.

Historie a kultura

Historie této oblasti je bohatá a sahá až do dávných časů, kdy byly Jeseníky důležitým místem pro těžbu a zpracování železných rud. Místní obyvatelé si dodnes uchovávají tradice a zvyky spojené s těžbou a zpracováním kovů, což se odráží v jejich kulturních akcích a festivalech. Loučná nad Desnou je jedna z vesnic s bohatou historií, ve které najdete několik historických památek včetně barokního kostela a malebné zámky.

Reklama

Celá oblast je ideálním místem pro ty, kdo hledají klid a únik do přírody, zároveň však poskytuje mnoho možností pro aktivní odpočinek a objevování přírodních krás Olomouckého kraje. Ucháč a jeho okolí lákají nejen svými přírodními krásami, ale i bohatou historií a kulturním dědictvím.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu