Zřícenina hradu Edelstein

Zřícenina hradu Edelstein se nachází nedaleko města Zlaté Hory v malebných Jeseníkách. Tento kdysi majestátní hrad patřil k nejrozsáhlejším sídlům ve Slezsku, dnes však z něj zůstaly jen skromné zbytky kamenného zdiva, které připomínají jeho dávnou slávu.

Reklama

Historie hradu Edelstein

V roce 1936 se historii hradu věnoval Herbert Weinelt, který pečlivě vyměřil rozměry stavby na úctyhodných 65 x 120 metrů. Výzkumem odhalil nejen velikost hradu, ale také jeho strategický význam. Hrady jako Edelstein hrály klíčovou roli v obraně regionu před nepřátelskými nájezdy.

Architektura a poloha

Zřícenina se nachází v nadmořské výšce 697 metrů, což poskytuje návštěvníkům panoramatické výhledy na Jeseníky. Původní stavba hradu byla složena z mohutných kamenných zdí, které dnes už jen naznačují kdysi impozantní strukturu. Díky své poloze bylo toto sídlo strategicky významné, chránilo obchodní cesty a sloužilo jako opěrný bod pro okolní vesnice.

Co nabídne návštěva

Výlet k této zřícenině vás zavede do tichého lesa plného klidu, kde můžete objevovat nejen samotné zbytky hradu, ale i nádhernou přírodu, která ho obklopuje. Na místo vedou dobře značené turistické stezky, což umožňuje přístup i méně zkušeným turistům. V okolí zříceniny můžete spatřit rozmanité druhy rostlin a živočichů, procházka po okolních cestách je tak výrazným zážitkem pro všechny milovníky přírody.

Tipy pro návštěvníky:

Reklama
  • Nezapomeňte si přibalit pohodlnou obuv, terén může být místy nerovný.
  • Doporučujeme vzít si s sebou mapu turistických cest Jeseníků pro lepší orientaci.
  • Pokud vám počasí dovolí, vydejte se na výlet brzy ráno – vyhnete se tak většímu počtu turistů a užijete si klid a ticho okolní přírody.

Dostupnost

Hrad je snadno dostupný z nedalekých Zlatých Hor, kde najdete také několik možností ubytování a občerstvení. Můžete si tak naplánovat delší výlet a prozkoumat i další krásy tohoto kraje, který nabízí bohaté historické a přírodní zajímavosti.

Olomoucký kraj, do kterého zřícenina spadá, je proslulý svými památkami a turistickými atrakcemi, a Edelstein je jedním z jeho méně známých, ale o to kouzelnějších zákoutí, které stojí za to navštívit.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu