Zřícenina hradu Drahotuš

Vedle malebného městečka Lipník nad Bečvou se nachází historická zřícenina hradu Drahotuš, která je chráněna jako kulturní památka České republiky. Přestože čas a přírodní živly změnily kdysi mohutný hrad na pouhé fragmenty kamenného zdiva, zřícenina stále zůstává významným cílem turistů.

Reklama

Historie hradu

Hrad Drahotuš byl postaven v polovině 13. století a sloužil jako obranná tvrz pro ochranu okolního panství. Během své existence zažil řadu bitev a změn majitelů, což se výrazně podepsalo na jeho současném stavu. V 15. století byl hrad opuštěn a od té doby postupně chátral, až se z něj stala zřícenina, kterou dnes můžeme obdivovat.

Geografická poloha

Nachází se na vrcholu kopce v nadmořské výšce 475 metrů, což zajišťuje nádherný výhled na okolní krajinu Olomouckého kraje. Přístup k hradu je možný po turisticky značených trasách, které vedou bujnými lesy a po malebných stezkách. Výlet k Drahotuši je tak nejen historickým putováním, ale i zážitkem pro milovníky přírody.

Architektonické pozůstatky

Z hradu se dnes dochovaly pouze části kamenného zdiva, které dávají tušit, jak majestátní a impozantní stavba to kdysi byla. Zřícenina nabízí několik zajímavých pohledů na zachované architektonické prvky, jako jsou pozůstatky věží a hradního příkopu.

Kulturní památka

Drahotuš je zapsán na seznamu kulturních památek České republiky, což zahrnuje povinnost jeho ochrany a údržby. I přes jeho stav zůstává důležitou součástí českého dědictví a nabízí jedinečný pohled do středověké historie.

Reklama

Pro návštěvníky

Zřícenina hradu je přístupná celoročně a vstup je zdarma. Nedaleko se nachází i další turistické zajímavosti, které stojí za návštěvu, jako například město Lipník nad Bečvou s krásným historickým centrem. Hrad je tak ideálním místem pro výlet spojený s objevováním místní kultury a přírody.

Hrad Drahotuš je svědkem bohaté historie a proměn, které přináší čas. Ať už jste milovníky historie, přírody nebo prostě jen rádi objevujete nová místa, zřícenina Drahotuš vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu