Zlaté návrší

Zlaté návrší je neobvyklý název pro horu nalézající se v nádherném prostředí Krkonoš, v bezprostřední blízkosti oblíbeného lyžařského střediska Špindlerův Mlýn. Tento vrchol dosahuje výšky 1411 metrů nad mořem a považuje se za jeden z nejmalebnějších vrcholků celého pohoří.

Reklama

Přírodní bohatství

Specifický ráz horského masivu Zlatého návrší vytváří především rozlehlé plochy pokryté borovicí klečí a smilkovým trávníkem. Tento druh krajiny připomínající alpské louky je domovem pro rozmanitou flóru a faunu, včetně vzácných vysokohorských rostlin, které jsou chráněny v rámci Krkonošského národního parku.

Turistické zajímavosti a aktivity

Milovníci pěší turistiky mohou vyrazit na řadu turistických stezek vedoucích na Zlaté návrší. V okolí se nachází několik turistických chat a rozhleden, které poskytují základní zázemí a úchvatné výhledy na Krkonošské panoráma. Mezi populární trasy patří výstup od Labské boudy nebo méně náročná trasa od Vrbatovy boudy.

Historické a kulturní pozadí

Zlaté návrší není jen přírodním klenotem, ale také místem s bohatou historií. V minulosti sloužilo jako významný bod na obchodních stezkách procházících Krkonošemi. Během druhé světové války bylo okolí hory strategicky využíváno a dodnes můžeme najít stopy po vojenských opevněních a bunkerech.

Dostupnost a infrastruktura

Zlaté návrší je snadno dostupné jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty. Hlavní přístupové cesty vedou přes Špindlerův Mlýn, odkud se lze dostat až k Vrbatově boudě, odkud pokračují turistické trasy na samotný vrchol. V blízkosti se nacházejí parkoviště i zastávky veřejné dopravy, usnadňující návštěvu i méně mobilním turistům.

Reklama

Okolí Zlatého návrší nabízí také řadu ubytovacích možností, od horských chat po komfortní hotely ve Špindlerově Mlýně. V zimních měsících se tento region mění na ráj pro milovníky zimních sportů, jako je lyžování a snowboarding.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu