Žernosecké jezero

Žernosecké jezero vzniklo průsakem říční vody v bývalé pískovně, kde se v letech 1952 až 1977 těžil štěrkopísek. Tento štěrkopísek, známý jako Žernosecký pásek, byl hojně využíván při výstavbě přehrad Vltavské kaskády, konkrétně Slapské přehrady, Orlické přehrady a přehrady ve Vraném nad Vltavou. Dnes se Žernosecké jezero nachází v Ústeckém kraji, konkrétně v okrese Litoměřice, nedaleko obce Píšťany.

Reklama

Historie a vznik jezera

Žernosecké jezero bylo vytvořeno na místě bývalé pískovny, kde probíhala intenzivní těžba štěrkopísku. Tento písek byl tehdy důležitým stavebním materiálem, přispívajícím k rozvoji infrastruktury Vltavské kaskády. Po ukončení těžby se jámy postupně naplnily vodou z nedaleké řeky Labe, což vedlo ke vzniku této malebné vodní plochy.

Přírodní krásy a rekreace

Žernosecké jezero zaujme návštěvníky svou rozlohou a klidnými vodami, které jsou ideální pro různé vodní sporty, jako je plavání, windsurfing nebo kanoistika. Kolem jezera vede několik turistických cest a cyklostezek, které nabízí úchvatné pohledy na jezero a okolní krajinu. Okolí jezera je také bohaté na flóru a faunu, což potěší milovníky přírody.

Co vidět a dělat

Pro ty, kteří hledají aktivní zážitky, je Žernosecké jezero ideálním místem. Turisté mohou strávit den na pláži, kde je k dispozici dobré zázemí s občerstvením a půjčovnou sportovního vybavení. Milovníci přírody ocení různé druhy ptáků, vodních živočichů a rostlin, které lze pozorovat při procházkách kolem jezera.

Praktické informace

Je snadno dostupné jak autem, tak veřejnou dopravou z blízkých měst, zejména z Litoměřic. Přístup k jezeru je možný z několika stran, a to jak pěšky, tak na kole. V letních měsících je oblíbeným cílem rodin s dětmi, stejně jako rybářů, kteří zde hledají klid a úlovky v čisté vodě.

Reklama

Okolní zajímavosti

Kromě jezera samotného můžete navštívit také nedaleké historické město Litoměřice, které nabízí bohatou kulturní historii a krásné historické centrum. Milovníci vína ocení blízkost vinic v okolí obce Žernoseky, kde mohou ochutnat místní vína a zúčastnit se vinařských akcí.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu