Ždánidla

Ždánidla je malebná horská destinace v srdci Šumavy, konkrétně v Železnorudské hornatině. S nadmořskou výškou 1308 metrů je jednou z třináctistovek, tedy hor, které převyšují 1300 m n.m. Nedaleko této přírodní památky se nachází obec Prášily a místo je také blízko hranic s Německem, což nabízí skvělé možnosti pro přeshraniční turistiku.

Reklama

Umístění a dostupnost

Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Klatovy, což zaručuje dobrou dostupnost po silnici i veřejnou dopravou. Stačí se dopravit do Prášil a odtud pokračovat po značených turistických stezkách. Železnorudská hornatina, jejíž je Ždánidla součástí, je známá svými hustými lesy a nádhernými výhledy, které vás z hory doslova uchvátí.

Turistické zajímavosti

Okolí Ždánidel je bohaté na přírodní i historické zajímavosti. Při výšlapu na vrchol můžete narazit na pestrou škálu flóry a fauny, která je typická pro šumavské lesy. Návštěvníci si často užívají možnosti houbaření nebo pozorování ptáků.

Dalším zajímavým bodem je nedaleká obec Prášily, která slouží jako výchozí bod pro mnoho turistických tras. V Prášilech můžete najít několik historických staveb, včetně kostela sv. Prokopa a muzeum, které dokumentuje život a historii této oblasti. Pro milovníky přírody je tu také Prášilské jezero, jedno z nejkrásnějších šumavských jezer, ideální pro odpolední relaxaci.

Aktivity a zážitky

Vrchol Ždánidel je ideálním místem pro peší turistiku a nordic walking. Některé trasy jsou přístupné i pro cyklisty, takže na své si přijdou i sportovní nadšenci na kolech. Zimní období pak nabízí skvělé podmínky pro běžkaře. Během jasných dní se z vrcholu můžete pokochat úchvatnými výhledy na celé šumavské pohoří a při troše štěstí zahlédnete i Alpy v dálce.

Reklama

Praktické informace

Při plánování výletu do okolí hory Ždánidla je dobré vzít v úvahu, že se jedná o chráněnou krajinnou oblast, kde platí určitá omezení pro ochranu přírody. Doporučuje se tedy respektovat veškerá pravidla a stezky. Dostupné ubytování najdete v Prášilech, kde jsou k dispozici penziony, chatky a kempy. Celá oblast je dostatečně vybavena v turistické sezóně, najdete zde informační centra, restaurace a obchody s turistickými potřebami.

Návštěva Ždánidel nabízí nejen sportovní vyžití, ale také úžasnou příležitost k relaxaci a načerpání nových sil v srdci překrásné šumavské přírody. Stačí si vzít pohodlnou obuv, potřebné vybavení a vydat se na objevování tohoto kouzelného koutu České republiky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu