Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou přírodním výtvorem, který je v České republice naprostým unikátem. Tato Národní přírodní památka evropského významu chrání od roku 2003 krasovou oblast, zdejší endemickou faunu a floru a okolní lesní porost. V jeskyních se pořádají každoročně od roku 1981 výstavy výtvarného umění.

Reklama

Historie a objevení

První zmínky o Zbrašovských aragonitových jeskyních pocházejí z počátku 20. století, kdy byly objeveny místními občany Václavem a Hugonem Chromými během stavebních prací. Jeskyně byly cíleně zkoumány a vytvářen byl detailní plán jeskynního systému. Od té doby přitahují návštěvníky svojí nádhernou výzdobou, která obsahuje unikátní aragonitové a brucitové formace.

Geologická struktura

Unikátností Zbrašovských aragonitových jeskyní je jejich geologická struktura, která je složena především z vápence a dolomitu. Aragonitové jehlice, tvořené hlavně hydromagnesiitem, zde vytvářejí fascinující přírodní scenérie. Jeskyně dosahují hloubky až 30 metrů pod povrchem a jejich teplota se pohybuje okolo 14°C.

Návštěvnické trasy

Turisté mohou jeskyně prozkoumávat po návštěvních trasách, které jsou dokonale zabezpečeny a zpřístupněny i pro méně zdatné návštěvníky. Trasa nabízí kouzelnou podívanou na aragonitové výtvory, minerální prameny a také úžasné pohledy na stalaktity a stalagmity. Organizované podzemní prohlídky jsou provázené průvodci, kteří poskytují zajímavé informace o geologii a historii jeskyní.

Fauna a flóra

Zbrašovské aragonitové jeskyně nejsou pouze geologickým pokladem, ale také biotopem pro různé druhy netopýrů, které zde nacházejí útočiště. Jeskyně jsou součástí rozsáhlého ochranného území, které podporuje biodiverzitu dané oblasti, včetně chráněných rostlinných a živočišných druhů. V okolí jeskyní se nachází i několik vzácných rostlin, které dodávají této krajině jedinečný charakter.

Reklama

Kulturní aktivity

Kromě přírodních krás jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně také místem kulturních událostí. Od roku 1981 zde probíhají každoročně výstavy výtvarného umění, které přinášejí nový úhel pohledu na magii podzemního světa. Umělci z celého světa přicházejí prezentovat svoje díla, která jsou inspirována právě těmito jedinečnými útvary.

Pokud hledáte místo pro nezapomenutelný výlet v České republice, Zbrašovské aragonitové jeskyně nabízí fascinující podívanou spojenou s kulturním zážitkem. Tato přírodní a kulturní památka je skvělým tipem na výlet pro rodiny, milovníky přírody i umění.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu