Zámek Velké Losiny

Nezaměnitelná architektonická památka s arkádami, osmibokou věží a sgrafitovou výzdobou je označována jako klenot moravské renesance. Nachází se ve stejnojmenné obci v Olomouckém kraji, ca 9 km severovýchodně od Šumperka, na úpatí Jeseníků. Velkolosinská rezidence rodu Žerotínů a Lichtenštejnů neblaze proslula rozsáhlými inkvizičními procesy v 17. století. Zámek patří k nejzachovalejším a nejvýznamnějším památkám pozdní renesance u nás.

Reklama

Historie a architektura

Zámek Velké Losiny se pyšní bohatou historií sahající až do 16. století, kdy byl vystavěn Tvorkovskými ze Žerotína. Zajímavostí je, že původní stavba byla plánována jako renesanční sídlo a posléze byla rozšířena rodem Lichtenštejnů o další barokní prvky. Nedílnou součástí zámku je nádherně zdobená sgrafitová fasáda a osmiboká věž, která umožňuje unikátní výhled na okolní krajinu. Arkádové nádvoří pak nabízí příjemné místo pro procházky s nádechem historie.

Interiéry a expozice

V interiérech zámku lze objevit pečlivě zachovalou výzdobu, která zobrazuje lesk a slávu rodu Žerotínů a Lichtenštejnů. Návštěvníci zde mohou nahlédnout do bohatě zařízených reprezentačních sálů, které sloužily k nákladným oslavám a společenským setkáním. V rámci prohlídek je možné si prohlédnout také komnaty obývané slavnými rodinnými členy, kde nábytek a dekorace přispívají k autentickému zážitku.

Inkvizice a temná minulost

Jedním z nejvýznamnějších, i když tragických aspektů historie zámku, jsou inkviziční procesy, které zde probíhaly v 17. století. Velké Losiny se staly centrem čarodějnických procesů na Moravě, které byly vedeny především inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Návrat k těmto temným dobám je možností přiblížit si atmosféru strachu a pověr, která vládla tehdejší společností.

Park a zahrady

Zámek je obklopen rozsáhlým parkem ve francouzském stylu, který byl později doplněn o anglické prvky. Navštěvovatelé zde mohou obdivovat pečlivě upravované aleje, vodní prvky a sochařské skvosty. Park je ideální pro relaxaci či rodinné procházky, a to nejen díky své kráse, ale i díky přítomnému zázemí pro turisty.

Reklama

Praktické informace

Zámek Velké Losiny je přístupný veřejnosti během celého roku, přičemž hlavní turistická sezóna probíhá od jara do podzimu. Při návštěvě není možné minout Infocentrum, které poskytuje podrobné informace o historii zámku i přehled aktuálních kulturních akcí. Prohlídky jsou nabízeny v několika jazykových mutacích a zajišťují širší přístupnost tomto skvostu moravské renesance.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu