Zámek Kroměříž

Mohutný raně barokní arcibiskupský zámek v Kroměříži patří mezi nejvýznamnější památky Moravy i celé České republiky. Tento impozantní komplex byl po staletí letním sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů a spolu s přilehlými zahradami, Květnou a Podzámeckou, tvoří dominantu města Kroměříž, známého jako hanácké Athény ve Zlínském kraji. Zámek Kroměříž je známý svými jedinečnými zámeckými interiéry a je od roku 1998 součástí světového dědictví UNESCO.

Reklama

Historie a architektura

Zámek Kroměříž byl původně gotickým hradem, který v 17. století prošel přestavbou do současné raně barokní podoby. Tato přestavba byla iniciována biskupem Karlem II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Architektonické prvky zámku přitahují obdivovatele z celého světa, kteří přicházejí obdivovat jeho bohatě zdobené interiéry a impozantní exteriér. Jedním z nejvýznamnějších uměleckých skvostů je obrazárna, která obsahuje mimo jiné světoznámý obraz od Tiziana „Apollon a Marsyas“, jenž je považován za nejcennější obraz v České republice.

Významné zahrady

K zámku patří dvě proslulé zahrady, které jsou chloubou objektu:

  • Květná zahrada – Tento barokní skvost je známý svou dokonalou symetrií a bohatou květinovou výsadbou. Raritou je Kolonáda s grottami a bohatou sochařskou výzdobou.
  • Podzámecká zahrada – Rozkládá se na ploše 64 hektarů a je krajinářským parkem s romantickými stavbami, mosty a vodními plochami. V této zahradě můžete nalézt klidná zákoutí i rozsáhlé trávníky.

Kulturní dědictví

Zámek Kroměříž je nejen historickou památkou, ale také místem bohatého kulturního dění. Pravidelně se zde konají koncerty, výstavy a další kulturní akce. Každý návštěvník může ocenit jak historický význam, tak i živou kulturu tohoto místa.

Poznámky pro návštěvníky

Zámek je snadno dostupný jak autem, tak veřejnou dopravou. Parkování je možné v blízkosti objektu. Návštěvníci mají možnost vybrat si z několika prohlídkových okruhů, které zahrnují nejen reprezentační sály, ale i soukromé komnaty. Doporučuje se předem zjistit otevírací dobu a případně si rezervovat vstupenky online, zejména v hlavní turistické sezóně.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu