Větrný mlýn Těšnovice

Větrný mlýn v Těšnovicích, typický svými stavbami holandského typu, se nachází v malebném Zlínském kraji. Těšnovice jsou částí města Kroměříž, které je známé pro své bohaté kulturní a historické dědictví. Tento mlýn patří mezi technické památky a je oblíbeným turistickým cílem, nejen pro svou estetiku, ale i pro svou historickou hodnotu, kterou má pro region.

Reklama

Historie a architektura

Větrný mlýn v Těšnovicích byl postaven ve 19. století a jeho konstrukce je příkladem holandského typu mlýna. Mlýn je postaven z kamene a cihel, což bylo tehdy velmi obvyklé. Holandský typ mlýna je charakteristický pevnou stavbou a mohutnými lopatkami, které byly kdysi poháněny větrem. Mlýn má válcovitý tvar a kuželovitou střechu, která poskytovala odolnost proti povětrnostním vlivům.

Umístění a okolí

Mlýn se nachází v nadmořské výšce 231 metrů v malebném prostředí pohoří Chřiby. Toto místo je ideální pro turistické výlety, neboť nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a možnost projít se po značených turistických trasách. Okolí mlýna je bohaté na přírodní krásy a je skvělým místem pro odpočinek a rekreaci.

Těšnovice a Kroměříž

Těšnovice jsou malou, ale historicky významnou částí města Kroměříž. Kroměříž samotná je často navštěvována turisty díky svým zahradám a zámku, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Větrný mlýn v Těšnovicích je tedy nejen technickou památkou, ale také součástí širšího komplexu kulturních a historických památek Kroměříže.

Technické specifikace

– **Typ mlýna:** Holandský typ
– **Materiál:** Kámen a cihly
– **Výška nad mořem:** 231 m

Reklama

Větrný mlýn v Těšnovicích je skvělým příkladem technického dědictví, které přetrvalo století a stále přitahuje návštěvníky svou jedinečností a historickým významem. Tento mlýn je nejenom technickou památkou, ale také místem, kde se setkává historie s krásou přírody Zlínského kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu