Větrný mlýn Štípa

V malebné obci Štípa, která se nachází v okrese Zlín, stojí unikátní technická památka – větrný mlýn holandského typu z roku 1860. Tento mlýn je dokladem řemeslné zručnosti našich předků a nabízí unikátní pohled na tradiční způsob využití větru k mletí obilí.

Reklama

Historie a architektura

Větrný mlýn Štípa byl postaven v době, kdy císařství rakouské ještě vládlo střední Evropě. Mlýn, charakteristický svým holandským typem, má kulatý půdorys a je zhotoven z kamene a cihel. Robustní stavba, která odolala zubu času, je vybavena mechanismem s lopatkami, které kdysi chytaly vítr a poháněly mlecí kameny uvnitř.

Technické specifikace

  • Typ památky: Technická památka
  • Výška nad mořem: 339 m n. m.
  • Obec: Štípa
  • Kraj: Zlínský kraj
  • Okres: Zlín
  • Rok výstavby: 1860

Zážitek pro návštěvníky

Pro návštěvníky je větrný mlýn Štípa nejenom technickým unikátem, ale i krásným výletem do minulosti. Interiér mlýna často hostí návštěvníky, kteří si mohou prohlédnout původní mlecí zařízení a dozvědět se více o způsobu, jakým mlýn fungoval. Průvodci poskytují cenné informace o historii mlýna a jeho významu pro místní komunitu.

Okolí

Okolí mlýna nabízí nádherné výhledy na krajinu Zlínského kraje, jež je obklopena lesy a pastvinami. Pro ty, kteří mají rádi pěší túry, je oblast ideální k prozkoumání, a po návštěvě mlýna můžete pokračovat v objevování kouzelných míst v okolí.

Větrný mlýn Štípa je technickým skvostem a cenným kouskem historie ukrytým v malebné krajině, který by si žádný milovník památek a historie neměl nechat ujít.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu