UNESCO: Kroměříž

Kroměříž je krásné město s bohatou historií, které se nachází asi 32 km jihovýchodně od Olomouce ve Zlínském kraji. Ve městě najdeme nádherný arcibiskupský zámek s rozsáhlými zahradami, který od roku 1998 patří na Seznam památek UNESCO.

Reklama

Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek je bezesporu nejvýznamnější památkou Kroměříže. Tento impozantní barokní zámek, původně postavený v 17. století, sloužil jako letní rezidence olomouckých arcibiskupů. Návštěvníky zaujme nejen svou bohatou architekturou, ale také interiéry plné hodnotných uměleckých děl a historického nábytku. V knížecí galerii můžete obdivovat obrazy mistrů jako jsou Tizian a van Dyck.

Podzámecká zahrada a Květná zahrada

Kromě samotného zámku se na UNESCO seznam dostaly také jeho zahrady – Podzámecká a Květná zahrada. Podzámecká zahrada je anglický park plný starých stromů, jezírek, fontán a pavilonů, které poskytují příjemné místo k odpočinku a relaxaci. Naproti tomu Květná zahrada představuje ukázku zahradního umění v klasickém italském stylu se symetrickými květinovými záhony, stříhanými živými ploty a rotundou s freskami.

Historické náměstí

Srdcem města je jeho historické náměstí, které je lemováno krásnými barokními a renesančními domy. Při procházce narazíte na radnici s věží, která nabízí nádherný výhled na město a okolní krajinu. V průběhu roku se zde koná spousta kulturních a společenských akcí, například tradiční Hanácké slavnosti.

Kostely a kláštery

Mezi další významné památky Kroměříže patří řada kostelů a klášterů. Jednou z nejpůsobivějších staveb je kostel sv. Mořice, který dominuje panoramatu města. Další významnou sakrální stavbou je kostel Panny Marie, známý pro své bohatě zdobené barokní interiéry.

Reklama

Muzea a galerie

Milovníci umění a historie si přijdou na své v místních muzeích a galeriích. Kroměřížské muzeum zahrnuje expozice o archeologii, historii a umění regionu. Zajímavou zastávkou je také Muzeum Kroměřížska, které se věnuje především místní lidové kultuře a tradicím.

Zámecké sklepy

Pro ty, kteří se zajímají o víno, mohou být atraktivní i zámecké sklepy. V Kroměříži se totiž nachází vinotéka plná lahodných moravských vín, kde nejenže můžete jednotlivé druhy ochutnat, ale rovněž zakoupit jako suvenýr.

Toto město stojí za návštěvu nejen kvůli svým historickým památkám, ale i díky příjemné atmosféře a bohaté kultuře, které nabízí.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu