Travný

Nedaleko malebné obce Morávka se nachází majestátní hora Travný, jedna z významných beskydských tisícovek. S nadmořskou výškou 1203 metrů nabízí návštěvníkům nezapomenutelné výhledy na okolní krajinu. Travný je jedinečný tím, že jeho vrchol neukrývá jen hustý lesní porost, ale také otevřená místa, ze kterých se naskytne panoramatický pohled na Lysou horu západním směrem a na města Ostrava a Frýdek-Místek na východě.

Reklama

Turistické zajímavosti a trasy

Hora Travný je skvělým cílem pro milovníky pěší turistiky i cyklisty. Na vrchol se dostanete po několika turistických trasách. Nejpopulárnější cesta vede z obce Morávka, kterou můžete začít buďto u hotelu Srdce Beskyd nebo u Chaty Morávka. Na své si přijdou i nadšení fotografové, kteří si mohou vychutnat výhledy a zachytit krásu beskydské krajiny.

Flóra a fauna na Travném

Travný a jeho okolí jsou bohaté na rozmanitou flóru a faunu. Na svazích hory roste mnoho druhů rostlin typických pro beskydské lesy, včetně borůvek a brusinek. Při troše štěstí můžete zahlédnout různé druhy ptáků, hojně zastoupené jsou zde například červenka obecná nebo výr velký. V lesích přilehlých k hoře se občas objeví i větší zvířata, jako jsou jeleni nebo lišky.

Geologie a historie

Travný je součástí Moravskoslezských Beskyd a jeho geologická skladba je převážně tvořena pískovcem a slepencem. Historicky má hora význam jako hranice mezi jednotlivými mikroregiony beskydských obcí. V minulosti sloužily tyto oblasti také jako pastviny pro ovce, což dodalo krajině její unikátní ráz a kulturní dědictví.

Zajímavosti a tipy pro návštěvníky

Zajímavostí je také to, že z hory Travný je možno spatřit nejen Lysou horu, ale při dobré viditelnosti i vzdálený vrchol Pradědu, nejvyšší hory Jeseníků. Při návštěvě nezapomeňte na dostatečnou hydrataci a vhodné oblečení, počasí v horách se může rychle měnit. Doporučujeme také přibalit si dalekohled pro lepší pozorování okolní krajiny a zvěře.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu