Skanzen Solvayovy lomy

Bývalý důl na těžbu vápence v oblasti Českého krasu s názvem Solvayovy lomy je dnes zásluhou občanského sdružení Společnost Barbora o.s. přístupný veřejnosti jako hornický skanzen. Tento fascinující skanzen nacházející se ve Středočeském kraji, konkrétně v okrese Beroun, v blízkosti malebné obce Svatý Jan Pod Skalou, je ideálním místem pro všechny milovníky industriální historie a přírodních krás.

Reklama

Historie a těžba

Solvayovy lomy patřily ve své době mezi významné doly na těžbu vápence. Tento materiál zde byl těžen především pro potřeby chemického průmyslu a stavebnictví. Vápencové kameny se následně přepravovaly lanovou dráhou do blízké vápenky, kde byly dále zpracovávány. Důlní činnost tu probíhala až do začátku druhé poloviny 20. století, kdy byla těžba ukončena.

Expozice skanzenu

Návštěvníky dnes láká především rozsáhlá expozice skanzenu, která nabízí ucelený pohled na historii a technologii těžby vápence. Součástí prohlídky je například návštěva původních štol, kde je možné vidět zachovalé dobové vybavení a pracovní nástroje. Expozice je doplněna o historické fotografie a odborné popisky, které návštěvníkům přiblíží život horníků a technické postupy, jež byly při těžbě vápence využívány.

Zajímavosti a aktivity

Pro ty, kteří chtějí zažít atmosféru důlní práce na vlastní kůži, je zde připravený naučný okruh doplněný o přístup do některých štól a podzemních prostor. Kromě toho jsou zde pravidelně pořádány odborné přednášky a tematické akce, které rozšiřují povědomí o hornickém dědictví naší země. Milovníci techniky ocení možnost projet se rekonstruovanou úzkorozchodnou železnicí, která sloužila k přepravě materiálu uvnitř lomů.

Okolní příroda a turistické možnosti

Solvayovy lomy se nacházejí v malebném prostředí Českého krasu, oblast nabízí příležitosti k mnoha dalším turistickým aktivitám. V bezprostřední blízkosti se nachází řeka Berounka a oblíbené turistické cíle jako je například přírodní rezervace Karlštejn. Výlet do Solvayových lomů lze tedy snadno spojit s návštěvou dalších atraktivních míst tohoto regionu.

Reklama

Pokud hledáte ideální místo, kde se spojí historie, technika a přírodní krása, pak jsou Solvayovy lomy přesně volbou pro vás. Přijďte si prohlédnout tento unikátní hornický skanzen a objevte fascinující příběhy z doby těžby a života horníků.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu