Skalní město Pulčínské skály

Největší skalní město v moravské části Karpat naleznete na úbočí vrcholu Hradisko. Nese název Pulčínské skály a bylo vyhlášeno v roce 1989 Národní přírodní rezervací.

Reklama

Geologická zajímavost

Pulčínské skály představují unikátní geologickou formaci, která je tvořena převážně pískovci a slepenci. Tyto impozantní skály vznikly během druhohor a jejich bizarní tvary a útvary jsou výsledkem dlouhodobého působení erozních procesů. Tyto přírodní monumenty tvoří fascinující labyrint, který láká turisty i horolezce z celé republiky.

Fauna a flóra

Rezervace je domovem mnoha vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. V oblasti můžete nalézt například vzácné mechové porosty a kapradiny, které prospívají díky vlhkému mikroklimatu. Lesy a skalní pukliny jsou útočištěm pro různé druhy ještěrek a obojživelníků. Významná je také populace dravých ptáků, které můžete zahlédnout na nebi nad skalami.

Turistické trasy

Na území Pulčínských skal se nachází několik značených turistických stezek, které vás provedou nejzajímavějšími místy této oblasti. Nejpopulárnější je červená turistická trasa, která začíná ve Francově Lhotě a vede přímo k vrcholu Hradisko. Po cestě se vám naskytnou nádherné výhledy do okolní krajiny a na samotné skály. Pro zdatnější turisty je zde možnost pokračovat na sousední vrcholy nebo prozkoumat okolní vesnice s bohatou kulturou a tradicemi.

Aktivity a doplňkové služby

Pulčínské skály jsou oblíbeným místem pro horolezectví, přičemž zdejší terény nabízejí různé stupně obtížnosti od začátečníků po zkušené lezce. V zimních měsících jsou skály oblíbeným místem pro ledolezce, kteří zde nacházejí vhodné podmínky pro svůj sport. V okolí se nachází několik penzionů a chat, které poskytují ubytování a stravování, takže si můžete svůj výlet pohodlně užít i přes noc.

Reklama

Tipy pro návštěvníky

– **Vhodné oblečení a obuv:** Při návštěvě doporučujeme pevnou turistickou obuv a vhodné oblečení, v závislosti na ročním období.
– **Bezpečnost:** Zvláště při horolezectví je nutné dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla a používat vhodné vybavení.
– **Respekt k přírodě:** Respektujte místní přírodu a dodržujte pravidla rezervace, aby toto krásné místo zůstalo zachováno i pro budoucí generace.

Udělejte si čas a vydejte se objevovat kouzlo Pulčínských skal, které vás okouzlí svou divokou krásou a jedinečností.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu