Signál

Signál je půvabná hora v Krkonoších, situovaná nedaleko rekreačně bohatých Janských Lázní. Tato přírodní zajímavost je skutečným pokladem Královéhradeckého kraje a přitahuje milovníky horských výletů a turistiky z celé republiky. Zajímavé je, že hora se často označuje svým lidovým názvem Hlaholka, což jen podtrhuje její místní význam a oblibu ve zdejších komunitách.

Reklama

Geografická poloha a okolí

Signál je součástí výrazné rozsochy Černé hory a představuje vedlejší vrcholové oblasti hory Světlá. S tímto fenomenálním součástí Krkonošského pohoří je spojena nespočet přírodních krás a turistických tras, které vedou okolím. Výška hory dosahuje úctyhodných 1167 metrů nad mořem, což nabízí návštěvníkům skvělé vyhlídky na okolní krajinu.

Zájem turistů a přístupové trasy

Jedním z důvodů, proč je Signál vyhledávaným cílem, je jeho strategická poloha v blízkosti Janských Lázní. Lázně jsou známé pro své léčebné prameny a wellness aktivity, což dělá návštěvu Signálu ideální součástí celodenního výletu. Kromě toho, z města Pec pod Sněžkou odtud vede několik značených stezek, které jsou oblíbené jak mezi pěšími turisty, tak mezi cyklisty.

Přírodní krásy a fauna

Okolí hory je domovem různorodé fauny a flory typické pro Krkonošský národní park. V letních měsících můžete narazit na rozmanité květiny a vzácné druhy rostlin, zatímco na podzim je krajina oblečena do okouzlujících barev padajícího listí. V zimě se pak promění v zimní království, ideální pro běžecké i sjezdové lyžování.

Historie a kultura

Hora Signál, respektive Hlaholka, má bohatou historii, kterou dokumentují staré mapy a místní pověsti. Jméno Hlaholka má pravděpodobně původ v historických záznamech nebo místních legendách, které odkazují na zvukové signály využívané v minulosti k navigaci nebo varování. Stará horská chalupy a opuštěné senné louky v okolí dodávají místu autentický a nostalgický ráz.

Reklama

Signál je tedy nejen fyzickým vrcholem, ale také symbolickým majákem pro všechny milovníky přírody a historie, které Krkonoše nabízejí. Jeho navštěva stojí za to jak pro překrásné panoramatické výhledy, tak pro hlubší porozumění regionální kultuře a tradicím.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu