Šachova synagoga Holešov

Šachova synagoga v Holešově je jedním z nejvíce výjimečných příkladů židovské architektury v České republice. Tato historická stavba, postavená v roce 1560, je nejstarší v originále zachovanou synagogou na Moravě.

Reklama

V minulosti sloužila nejen jako místo náboženských obřadů, ale také jako centrum vzdělání a kultury pro místní židovskou komunitu. V letech 1659-1662 zde působil významný učenec Sabattai ben Meir ha-Kohen, známý také pod zkratkou ŠaCH, podle kterého je synagoga pojmenována. Jeho přínos k židovské literatuře a teologii byl obrovský, a i po jeho smrti zůstává jeho odkaz stále živý. Je pohřben na židovském hřbitově nedaleko synagogy, kam často míří kroky návštěvníků, kteří chtějí vzdát hold jeho památce.

Architektonický skvost v srdci Holešova

Synagoga se nachází ve Zlínském kraji, v okresu Kroměříž v městě Holešov, a je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí v této oblasti. Její architektura odráží bohatou historii a vlivy různých stavebních stylů. Zachovala si původní stavební prvky, včetně nádherně zdobených kleneb a stěn, které vypovídají o bohatství a rozmanitosti židovského umění.

Kulturní dědictví a turistická zajímavost

Šachova synagoga patří mezi hlavní církevní stavby a památky v regionu, což ji činí neodolatelným místem pro milovníky historie a kultury. V jejím interiéru můžete nalézt cenné liturgické předměty a dokumenty, které poskytují hloubkový pohled do života židovské komunity v tomto regionu během staletí.

Návštěvníci mají možnost prohlédnout si expozice, které představují dějiny židovské komunity v Holešově a okolí. Tyto expozice jsou pečlivě sestaveny a poskytují bohatý obraz o minulosti, tradicích a zvycích této komunity.

Reklama

Praktické informace pro návštěvníky

  • Synagoga je snadno dostupná autem i veřejnou dopravou.
  • Otevírací hodiny se mohou lišit v závislosti na ročním období a speciálních akcích, proto je vhodné ověřit aktuální informace před návštěvou.
  • V letních měsících se často konají vedené prohlídky, které vám poskytnou ještě hlubší vhled do historie a významu tohoto místa.

Navštívit Šachovu synagogu v Holešově znamená ponořit se do bohaté historie jednoho z nejdůležitějších židovských míst na Moravě. Je to místo, kde se můžete nechat unést atmosférou minulých staletí a vzdát hold významným osobnostem, které zde žily a působily.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu