Rozhledna Přední Žalý

Rozhledna Přední Žalý se tyčí na stejnojmenném vrchu v chráněné krajinné oblasti Krkonoše, konkrétně v okrese Semily, Liberecký kraj. Význam této historické kamenné rozhledny spočívá nejen v jejím stáří, ale také v její pozoruhodné architektuře.

Reklama

Historie a architektura

Tato 18 metrů vysoká kamenná stavba byla postavena v roce 1892, avšak nejedná se o první vyhlídkovou věž na tomto místě. Již před její výstavbou zde stály dvě dřevěné vyhlídkové věže, které poskytovaly nádherný výhled na okolní krajinu Krkonoš. Rozhledna samotná je jednou z nejstarších svého druhu v České republice a dodnes zůstává populárním cílem turistů.

Okolní krajina a výhledy

Vrchol Předního Žalý, který vyniká svou nadmořskou výškou 1015 metrů, nabízí svým návštěvníkům nádherné panoramatické výhledy. Pokud máte štěstí na pěkné počasí, rozprostře se před vámi celý Liberecký kraj a za dobré viditelnosti je možné spatřit i Krkonoše v celé jejich kráse. Erupce barev při západu slunce zde získávají zcela nový rozměr, a to především díky kontrastu kamenné stavby a přírodní scenérie.

Turistické zázemí

Okolí rozhledny Přední Žalý je ideálním místem pro pěší turistiku. Kromě samotné rozhledny můžete navštívit nedaleké obce, jako je Benecko, které jsou známé svými rekreačními možnostmi. V Benecku najdete různé turistické trasy, cyklistické stezky a během zimní sezóny i sjezdovky a běžecké tratě.

Dostupnost

Cesta k rozhledně je snadná a dobře značená, ideální pro rodinné výlety. Na vrchol Předního Žalý se dostanete po několika turistických trasách. Nejoblíbenější je ta vedoucí z Benecka, která nabízí nejen příjemnou procházku, ale i možnost si během cesty odpočinout na různých odpočívadlech.

Reklama

Praktické informace

Rozhledna je přístupná veřejnosti během celé turistické sezóny, přičemž vstupné je symbolické. Doporučuje se přijít v ranních hodinách, kdy je na místě méně návštěvníků, a můžete si tak užít klid a pohodu tohoto nádherného turistického místa. Pokud se rozhodnete přijet autem, parkoviště najdete v obci Benecko, odkud už je to jen krátká procházka k vrchu.

Rozhledna Přední Žalý je bezpochyby jedním z nejzajímavějších turistických cílů v Krkonoších, ať už jste vášnivý turista, milovník historie nebo jen hledáte místo k odpočinku a kontemplaci.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu