Rozhledna Mandloňové sady Hustopeče u Brna

Mandloňová rozhledna
Foto: Pavel Kovář

Hustopeče u Brna se pyšní jedinečnou turistickou atrakcí – Rozhlednou Mandloňové sady, která nabízí nejen fascinující výhledy na okolní krajinu, ale také nezapomenutelný zážitek pro všechny milovníky přírody a architektury. Tato dřevěná vyhlídková věž s točitým ocelovým schodištěm byla postavena na kopci ve výšce 302 metrů nad mořem, což z ní činí ideální místo pro pozorování krásy jihomoravských vinic a mandloňových sadů, které ji obklopují.

Reklama

Historie a architektura

Rozhledna byla otevřena v roce 2012 a od té doby se stala oblíbenou destinací pro turisty z celé České republiky i ze zahraničí. Její dřevěná konstrukce harmonicky zapadá do přírodního rázu okolní krajiny, zatímco točité ocelové schodiště dodává stavbě moderní a elegantní vzhled. Přístup k rozhledně je možný po pohodlných značených stezkách, které vedou návštěvníky okolo nádherných mandloňových stromů rozprostřených na ploše několika hektarů.

Místní flora a fauna

Okolní mandloňové sady jsou unikátní především svými rozkvetlými stromy na jaře, kdy se návštěvníkům naskýtá pohled na růžovo-bílé moře květů. Mandloně zde byly vysazeny již v první polovině 20. století a od té doby se staly neodmyslitelnou součástí místního ekosystému. Kromě mandloní zde můžete spatřit i různé druhy polních květin a bylin. Lokální fauna je také bohatá – od drobného ptactva po zajíce a srnky, které zde často nachází útočiště.

Vybavení a služby

Samotná rozhledna je přístupná celoročně a vstup na ni je zdarma. V těsné blízkosti se nachází odpočinkové lavičky a informační tabule o fauně a floře, které tuto oblast charakterizují. V blízkosti rozhledny najdete i několik piknikových míst, kde si můžete odpočinout a užít si svačinu s pěkným výhledem. Pro milovníky turistiky je v okolí rozhledny k dispozici několik značených tras, které nabízejí různé stupně náročnosti.

Dopravní dostupnost

Rozhledna je snadno dostupná jak pěšky, tak autem. Při návštěvě Hustopečí se můžete vydat pěšky po modré turistické značce, která vás provede přísvitem mandloňových sadů až k rozhledně. Pro motoristy je k dispozici bezplatné parkoviště v blízkosti začátku turistické stezky. Ve městě Hustopeče také pravidelně jezdí autobusová linka a vlakové spojení, což usnadňuje příjezd turistům z větších měst.

Reklama

Fotografická příležitost

Rozhledna a její okolí poskytují skvělou příležitost pro fotografy. Na jaře můžete zachytit květy mandloní v plném rozkvětu, zatímco na podzim se krajina zbarvuje do sytých teplých odstínů. Ze samotné věže je nádherný výhled, kde můžete vidět město Hustopeče, kolem vinice a dokonce někdy až Pálavu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu