Rozhledna Křížová hora

Rozhledna Křížová hora je oblíbeným turistickým cílem v Pardubickém kraji, konkrétně v okrese Ústí nad Orlicí. Pro veřejnost byla slavnostně otevřena v červenci 2007 a láká návštěvníky nejen svým výhledem, ale i zajímavou historií místa.

Reklama

Historie a umístění

Rozhledna stojí na místě bývalého poutního kostela, který ve své době nabízel nádherný výhled do okolí. Lokalita na Křížové hoře, ve výšce 730 metrů nad mořem, měla vždy silný duchovní a kulturní význam pro obyvatele Červené Vody i širšího okolí. I dnes místo připomíná svou poutní minulost, což vytváří jedinečnou kombinaci historie a přírodního krásna.

Architektura a výstavba

Konstrukce rozhledny je moderní, a přesto harmonicky zapadá do krajiny Orlických hor. Dřevěné a kovové prvky se zde snoubí v elegantní stavbě, která při výstupu nabízí různé výhledy na malebnou krajinu pod sebou. Stavba rozhledny byla možná díky místní iniciativě a podpoře obce Červená Voda, jež projekt realizovala jako symbol obnovy místa.

Výhled a zajímavosti

Když vystoupáte na vrchol rozhledny, otevře se vám panorama Orlických hor, ale i Jeseníků a Krkonoš za dobrého počasí. Mnoho návštěvníků oceňuje nejen výhled, ale také možnost odpočinku v areálu kolem rozhledny, který je vybaven lavičkami a informačními tabulemi.

Okolní příroda je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. V létě můžete podniknout výlet po značených turistických trasách, zatímco v zimě je okolí rozhledny populární mezi běžkaři díky nedalekým běžeckým stopám.

Reklama

Dostupnost a služby

Rozhledna je snadno dostupná jak autem, tak pěšky z obce Červená Voda. Parkovací místa jsou k dispozici v blízkosti vstupu na rozhlednu. V letní sezóně je zde také často otevřena malá občerstvovací stanice, kde si můžete dát něco k jídlu a pití.

Tipy na výlet

Pokud plánujete delší návštěvu, stojí za to prozkoumat i další zajímavá místa v okolí. Například tvrz Bouda, která je součástí opevnění z druhé světové války, nebo město Králíky s jeho historickým centrem a muzei. Tato místa nabízejí bohatou historii i unikátní možnost prohloubení znalostí o regionu.

Rozhledna Křížová hora je nejen místem s nádherným výhledem, ale i středobodem mnoha turistických a kulturních aktivit, které vám poskytují bohaté zážitky a vzpomínky na tento krásný kousek Pardubického kraje.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu