Prášilské jezero

Prášilské jezero je skvostem Šumavy a láká na svou krásu i zajímavou historii. Se svou rozlohou 3,7 hektaru a největší hloubkou 15 metrů patří k menším, avšak velmi atraktivním jezerům v regionu. Leží v I. zóně Chráněné krajinné oblasti a je tak jedním z nejlépe chráněných míst, kde vládne klid a přírodní krása.

Reklama

Geografická poloha a přístup

Prášilské jezero se nachází v Plzeňském kraji, v okrese Klatovy, asi 8 km od obce Prášily. Je umístěno v srdci Šumavy, v nadmořské výšce 1 080 metrů. Přístup k jezeru je možný po turistických cestách z různých směrů, přičemž nejpopulárnější trasa vede z Prášil podél říčky Křemelná.

Flóra a fauna

V okolí Prášilského jezera se nachází typická šumavská flóra, která zahrnuje mihotající se smrčiny a horské květenstvo. V jezeře a jeho bezprostředním okolí lze spatřit různé druhy vodních a pobřežních rostlin. Z fauny se zde objevují mimo jiné i vzácné druhy obojživelníků a ptactva, což dělá z tohoto místa nejen estetický, ale i biologicky hodnotný cíl pro návštěvníky.

Historie a kultura

Jezero vzniklo v době ledové, kdy se v oblasti vytvořily ledovcové kary. Historicky je místo spojeno s těžbou dřeva a uhlířstvím, které bylo v Šumavě běžné. Jezero a jeho okolí však zůstaly relativně nepoškozené a dnes jsou považovány za jedno z nejčistších a nejlépe zachovalých přírodních míst v České republice.

Turistické možnosti

Návštěvníci Prášilského jezera mohou využít řadu turistických tras, které vedou kolem jezera a poskytují nádherný výhled na okolní krajinu. Oblast je ideální pro pěší turistiku. Pro milovníky cyklistiky jsou k dispozici označené cyklostezky. Jezerní oblast je také místem k odpočinku a meditaci, díky své odlehlosti a klidu.

Reklama

Tip: Pokud jste v oblasti, nezapomeňte navštívit nedaleké Prášíly, kde můžete objevit další přírodní krásy jako Prášilský vodopád nebo vyhlídkovou věž umožňující úchvatné pohledy na celé okolí.

Praktické informace

Pro turisty je důležité vědět, že vstup do oblasti Prášilského jezera je zpoplatněn a pohyb je omezen na vyznačených trasách, aby se minimalizoval dopad na přírodní prostředí. Pro návštěvníky jsou k dispozici informační tabule, které podrobně popisují geologii, vegetaci a faunu jezera.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu