Plešné jezero

Plešné jezero, jedno z malebných jezer Šumavy, se nachází na svahu nejvyšší hory české strany Šumavy, Plechý, který dosahuje výšky 1 378 metrů. Toto působivé jezero leží v nadmořské výšce 1 089 metrů, přibližně 17 kilometrů jižně od Volar, malého městečka s bohatou historií a okouzlujícími výhledy.

Reklama

Geologické zajímavosti

Jezero bylo vytvořeno v pleistocénu ledovcovou činností, což je zřetelné z jeho charakteristického tvaru a morfologie. Na dně jezera lze nalézt kamenité sedimenty, které dodávají jezeru jeho přirozeně drsný a divoký vzhled. Chladné vody jezera jsou obklopeny hustými lesy, které vytvářejí téměř mystickou atmosféru.

Flóra a fauna

Plešné jezero je také domovem pro různé druhy flory a fauny. V jeho okolí můžete spatřit vzácné druhy rostlin, jako je horský jestřábník nebo různé druhy kapradin. Faunistické složení zahrnuje také různé živočichy, od vodních ptáků až po menší savce. Toto místo je přírodním útočištěm, kde člověk může zažít nedotčenou krásu šumavské přírody.

Turistické trasy

Pro milovníky turistiky nabízí Plešné jezero hned několik tras různé náročnosti. Oblíbená je trasa vedoucí z Nové Pece, odkud se můžete vydat na celodenní výlet. Cestou máte možnost spatřit několik dalších zajímavostí, například Stifterův pomník, který je věnován Adalbertu Stifterovi, známému básníkovi a spisovateli, jenž byl inspirován právě krásami Šumavy. Pro odvážnější turisty se nabízí i stoupání na vrchol samotného Plechý, odkud je nádherný výhled na celé širé okolí.

Doprava a přístup

Plešné jezero je dostupné nejen pěšky, ale také na kole. Nejbližším výchozím bodem je obec Nová Pec, do které se dostanete autem či veřejnou dopravou. Z Nové Pece vede několik značených turistických stezek, které směřují k jezeru. Návštěvníci mohou také využít možnosti ubytování v nedalekých chatách a penzionech, což jim umožní pořádně si vychutnat delší pobyt v této nádherné přírodní oblasti.

Reklama

Ekologická ochrana

Plešné jezero patří do území ochrany přírody, což zahrnuje různá opatření na ochranu zdejší fauny a flory. Návštěvníci jsou vyzváni, aby dodržovali pravidla ochrany přírody a přispívali k zachování tohoto úžasného kouta naší země pro budoucí generace.

Plešné jezero je skutečně jedinečné místo, kde přírodní krása a historie vytvářejí nezapomenutelné zážitky pro každého návštěvníka.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu