Pančavský vodopád

Pančavský vodopád na potoku Pančava je skutečným klenotem Krkonoš, nacházejícím se v Královéhradeckém kraji nedaleko města Špindlerův Mlýn v okrese Trutnov. Svojí výškou dosahuje majestátných 148 metrů, což ho řadí mezi nejvyšší vodopády na našem území. Název “Pančava” je odvozen z německého slova „pantschen“, což znamená cákat nebo šplouchat, což dokonale vystihuje dynamiku tohoto fascinujícího přírodního úkazu.

Reklama

Historie a původ názvu

Název Pančavského vodopádu pochází z němčiny a je neobvyklý, ale velmi příhodný. Slovo „pantschen“ (spisovně „plantschen“) lze přeložit jako cákat, brouzdat se nebo šplouchat. Toto výstižné označení přenáší k příchozím návštěvníkům kus historie a odkrývá, jak lidé dříve vnímali tuto oblast plnou života a energie. Pančavský vodopád začal být pro turisty atraktivní zvláště na počátku 20. století, kdy byla v jeho blízkosti postavena nádržka se stavidlem, která měla regulovat průtok a zvýšit působivost vodopádu.

Unikátní přírodní prostředí

Vodopád se nachází v srdci Krkonoš, v nadmořské výšce 1289 metrů, což poskytuje návštěvníkům jedinečné výhledy na okolní horskou krajinu. Tento přírodní úkaz je obklopen hustými lesy a skalnatými úbočími, které přispívají k jeho mystickému a zároveň uklidňujícímu vzhledu. Potok Pančava, který vodopád napájí, je bohatý na čistou horskou vodu, což umožňuje kaskádovitý pád vody a působivé vodní proudy.

Turistické možnosti a aktivity

Pančavský vodopád je skvělým cílem pro pěší turisty i milovníky fotografie. Trasa k vodopádu je dobře značená a vede malebnou krajinou Krkonošského národního parku. Cesta není náročná, což ji činí přístupnou i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na několik vyhlídkových míst, odkud je možné obdivovat krásu vodopádu v celé jeho majestátnosti. Navíc, v blízkosti vodopádu se nachází i další turistické zajímavosti, což nabízí šanci pro delší výlety a objevování okolí.

Ať už hledáte místo k odpočinku, nebo dobrodružství v přírodě, Pančavský vodopád svým kouzlem okouzlí každého návštěvníka. Kombinace přírodní krásy, historického významu a snadné dostupnosti dělá z tohoto vodopádu jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu