Muzeum Zdeňka Buriana

Muzeum Zdeňka Buriana se nachází v malebném městečku Štramberk v Záuličí a je věnováno jednomu z nejvýznamnějších českých malířů a ilustrátorů, jehož jméno nese. Burian je známý především svými vědeckými rekonstrukcemi pravěku a divoké přírody.

Reklama

Historie a prostředí

Štramberk, ležící v moravskoslezském kraji, je sám o sobě atraktivním turistickým cílem. Okres Nový Jičín, kde se město nachází, nabízí řadu kulturních a historických památek. Pohled na střechy města a dominantu hory Kotouč vytváří neopakovatelnou atmosféru, kterou si zamiluje každý návštěvník. Samotné muzeum je situováno v historickém domě v centru města, což návštěvníky přenese do minulého století, a to nejen v kontextu času, ale i umění.

Expozice a sbírky

Návštěvníci muzea se mohou těšit na rozmanité stálé expozice, které zahrnují Burianovy originální malby, ilustrace a skici. Mnozí ocení zejména jeho ilustrace pravěkých zvířat a historických scén, které nabídnou nejen umělecký, ale i vědecký zážitek. Například Burianovy ilustrace dinosaurů a pravěkých savců jsou celosvětově uznávané a jeho dovednost spojit umění s vědou je fascinující.

Díky důmyslnému uspořádání expozic se návštěvníci nejen dozvědí více o Burianově životě a práci, ale i o jeho inspiracích a metodách, které používal k dosažení realistických a vědecky přesných ilustrací.

Aktivity pro návštěvníky

Muzeum nenabízí jen prohlídku samotných děl, ale i řadu doprovodných aktivit. Pro děti jsou připravené interaktivní koutky, kde si mohou vyzkoušet malování a tvorbu ilustrací, což je skvělý způsob, jak je zapojit a naučit něco nového. Dospělí návštěvníci mohou ocenit tematické přednášky a workshopy, které se konají pravidelně. Místní průvodci jsou vždy ochotni poskytnout podrobné informace o jednotlivých exponátech a přidat zajímavé příběhy z Burianova života.

Reklama

Tipy pro návštěvu

Štramberk je ideální místo, kde můžete strávit celý den. Po návštěvě muzea doporučujeme projít se historickým centrem města, navštívit Štramberskou trúbu a ochutnat místní specialitu – Štramberské uši. V létě můžete rovněž využít blízkých turistických a cyklistických tras v okolí hory Kotouč.

Plánujete-li návštěvu během rušnějších letních měsíců, doporučujeme si rezervovat vstupenky předem, aby byl váš zážitek co nejpohodlnější.park přístupný pěšky nebo na kole, což zaručí pohodlný a ekologický přístup k muzeu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu