Maršálkův větrný mlýn Partutovice

Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích je krásným příkladem technické památky v Olomouckém kraji, konkrétně v okrese Přerov. Tento historický větrný mlýn německého typu, který se nachází v malebné vesnici Partutovice, pochází z roku 1837. Je umístěn v malebném prostředí Nízkého Jeseníku a svou nadmořskou výškou 555 metrů nad mořem nabízí nejen fascinující pohled na samotný mlýn, ale také nádherné výhledy do okolní krajiny.

Reklama

Historie a specifikace

Tento větrný mlýn je jedinečným zástupcem tradiční německé architektury v České republice. Konstrukčně se jedná o tzv. beraní mlýn, což znamená, že celý mlýn byl schopný natáčení proti větru pomocí centrálního sloupu. Větrný mlýn je technickou památkou, která nás svým vzhledem a provedením vrací do poloviny 19. století, kdy byla jeho stavba dokončena místními řemeslníky.

Architektonické detaily

Maršálkův větrný mlýn je charakteristický svou dřevěnou konstrukcí, která je typická pro větrné mlýny v regionu. Křídla mlýna, která během své aktivní činnosti zajišťovala jeho pohyb a fungování, jsou dnes nehybným symbolem minulosti. Vnitřní mechanismy mlýna jsou většinou původní, ať už se jedná o mlýnské kameny, převody či jiné dřevěné a kovové součásti.

Návštěvnické informace

Pro turisty a milovníky historie je Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích dostupný během turistických sezón. Díky svému umístění v Olomouckém kraji je přístupný jak autem, tak i veřejnou dopravou. Malebné okolí Nízkého Jeseníku rovněž nabízí skvělé podmínky pro pěší turistiku a cyklovýlety.

Návštěva tohoto větrného mlýna není jen krokem zpět v čase, ale také skvělou příležitostí objevovat historii regionu a technologické dovednosti našich předků. Při návštěvě oceníte i krásné foto možnosti, které poskytuje tento unikátní kus technické historie zasazený do nádherné přírody.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu