Les Království

Přehrada Les Království na řece Labi není jen technickou památkou, ale také nádherným příkladem architektury. Tato stavba, dokončená v roce 1919, kombinuje romantický novogotický sloh se zažitým přírodním prostředím Královéhradeckého kraje. Nachází se v okrese Trutnov, nedaleko obce Nemojov. Pojmenování přehrady je inspirováno přilehlým lesním komplexem, který v dávných dobách sloužil jako hraniční hvozd.

Reklama

Architektonický skvost

Přehrada se vyznačuje charakteristickými novogotickými prvky, což ji činí jedinečnou mezi ostatními přehradami v České republice. Kombinace klenutých mostů, věží a ozdobných kamenných prvků působí, že se návštěvník ocitá v pohádce.

Technické parametry

Přehrada se nachází ve výšce 316 metrů nad mořem a zadržuje vodu řeky Labe. Hráz je nejen funkční, ale také esteticky laděná, což přispívá k její atraktivitě pro turisty a fotografy.

Turistické lákadlo

Les Království je cílem mnoha výletníků, kteří sem přicházejí za odpočinkem, procházkami a možností vychutnat si poklidnou atmosféru tohoto malebného zákoutí. V letních měsících je okolí přehrady ideální pro pikniky a během podzimu se lesní okolí zbarví do krásných odstínů žluté a červené.

Historický kontext

Historie přehrady sahá do počátku 20. století, kdy byla potřeba vybudovat vodní dílo pro regulaci řeky Labe a ochranu před povodněmi. Projekt se postupně rozšířil o estetické prvky, čímž vznikla unikátní kombinace funkčnosti a krásy. Romantický vzhled přehrady byl od samého počátku záměrem architektů, kteří chtěli vytvořit něco více než jen technické zařízení.

Reklama

Dopravní dostupnost

Les Království je snadno dostupný jak autem, tak na kole pro cyklisty, kteří si chtějí užít přírodní krásy Královéhradeckého kraje. Parkování je možné v blízkosti přehrady, což je další výhodou pro návštěvníky, kteří přijíždějí s rodinou nebo s přáteli.

Přehrada Les Království je tak ideálním místem pro ty, kteří hledají dokonalou kombinaci historie, architektury a přírodní krásy.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu