Keprník

Keprník, se svými 1421 metry nad mořem, je nejenom nejvyšší horou okresu Jeseník, ale i čtvrtou nejvyšší horou pohoří Hrubého Jeseníku. Tato impozantní hora se nachází v Olomouckém kraji a je součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník.

Reklama

Turistické zajímavosti

Hora Keprník nabízí návštěvníkům nejenom nádherné panoramatické výhledy, ale i bohatou přírodní historii. Turisté mohou spatřit unikátní horské louky, které jsou domovem vzácných druhů rostlin a živočichů. Jedním z hlavních magnetů pro milovníky přírody je přítomnost rašelinišť a pramenišť, což dodává této oblasti zvláštní mystiku.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník

Rezervace Šerák – Keprník je jedním z hlavních chráněných území v Jeseníkách a zahrnuje i samotnou horu Keprník. Olomoucko je bohaté na přírodní rezervace, a tato rezervace je jednou z nejvýznamnějších. Ochrana této oblasti zajišťuje uchování četných druhů flóry a fauny, které jsou jinak v Česku velmi vzácné. Významné jsou zde také geomorfologické útvary, jako jsou horské štíty a skály.

Jak se tam dostat

K dispozici je několik turistických tras, vedoucích ke Keprníku. Nejoblíbenější je trasa z obce Bělá pod Pradědem, která je dobře značená a nabízí krásné pohledy do okolní krajiny. Pro ty, kteří preferují delší výlety, je možné vyrazit i z městečka Jeseník, odkud vedou různé stezky až k vrcholu.

Flóra a fauna

Vegetace na Keprníku je typická pro horské oblasti a zahrnuje subalpínské louky, smrkové lesy a vřesoviště. Mimo rostliny zde žije řada živočichů, jako jsou například tetřívci, sovy a různé druhy hmyzu. Pozoruhodné jsou také výskyty vzácných lišejníků a mechů.

Reklama

Vybavení a služby

V okolí Keprníku se nachází několik horských chat a útulen, kde si mohou turisté odpočinout a občerstvit se. Populární jsou zde také sezónní občerstvení a malé stánky s regionálními specialitami. Přestože je oblast poměrně turisticky navštěvovaná, nabízí dostatek prostoru pro klidné a nerušené zážitky v přírodě.

Návštěva Keprníku je ideální volbou pro ty, kteří touží po kombinaci horské turistiky, pozoruhodných přírodních úkazů a jedinečných panoramatických výhledů. Tento klenot Jeseníků jistě zanechá v každém návštěvníkovi nezapomenutelné vzpomínky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu