Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku je jednou z významných přírodních památek Olomouckého kraje, konkrétně se nachází v okrese Jeseník. Tato jeskyně je součástí Jesenického krasu a spolu s nedalekou jeskyní Na Pomezí představuje fascinující ukázku krasové krajiny. Jeskyně je známá jako nejstarší písemně doložená jeskyně ve střední Evropě, což ji činí nejen přírodní, ale také historickou perlou regionu.

Reklama

Přírodní krásy Jeseníků

Jeskyně Na Špičáku se rozkládá v nadmořské výšce 450 metrů a nabízí návštěvníkům možnost prozkoumávat podzemní svět plný unikátních krápníkových útvarů a fascinující geomorfologie. Vstup do jeskyně je snadno přístupný a cesta vede přes malebnou krajinu obklopenou Jeseníky. Jeseníky jsou známé svou divokou krásou, hustými lesy a četnými potoky, což činí návštěvu jeskyně ještě poutavější.

Historická hodnota

Jeskyně Na Špičáku nebyla jen přírodní zajímavostí, ale významné stopy lidské přítomnosti jsou v ní dokumentovány již po staletí. První písemná zmínka pochází z roku 1430, což z ní dělá nejstarší zaznamenanou jeskyni ve střední Evropě. Historici a archeologové zde objevili četné nálezy, které dokládají její důležitost pro různé generace, je možné najít i důkazy o raných návštěvnících v podobě rytin na stěnách jeskyně.

Turistické zajímavosti

Kromě nezapomenutelného zážitku z návštěvy jeskyně se můžete těšit i na další turistické aktivity v okolí. V blízkosti jeskyně se nachází různé turistické trasy vedoucí přes Jesenické kopce, odkud jsou nádherné výhledy na krajinu a možnost poznat další přírodní zajímavosti regionu. Supíkovice, nejbližší město, nabízí další historické a kulturní body zájmu, které můžete navštívit.

Přístup a návštěva

Jeskyně je snadno dostupná a na místo vede dobře značená turistická trasa. Pro veřejnost je jeskyně otevřena po celý rok, ale doporučuje se navštívit ji v letních měsících, kdy je klima v jeskyni příjemné a vhodné pro delší pobyt. Vnitřní teplota jeskyně se pohybuje kolem 8 °C, což je ideální prostředí pro výskyt různých minerálních forem a unikátních krápníků.

Reklama

Jeskyně Na Špičáku je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších přírodních pokladů České republiky, lákajícím návštěvníky nejen svou krásou, ale i historickou a kulturní hodnotou. Tato jeskyně je ideálním místem pro milovníky přírody, historie i geologie.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu