Jelení jezírko

Jelení jezírko je malebná nádrž, strategicky umístěná pro splavování dřeva po Jelením potoce do Schwarzenberského plavebního kanálu. Nachází se nedaleko obce Jelení, v srdci tajemné krajiny Šumavy, v okrese Prachatice, v Jihočeském kraji.

Reklama

Historie jezírka

Jelení jezírko sloužilo jako důležitá infrastruktura při plavení dřeva, což byla klíčová ekonomická činnost v této oblasti již od 18. století. Díky plavebnímu kanálu bylo možné přepravovat dřevo až do Vídně, což přispělo k hospodářskému rozvoji celé Šumavy.

Příroda a krajina

Okolí Jeleního jezírka je bohaté na přírodní krásy. V nadmořské výšce 945 m se nachází obklopeno hustými smrkovými lesy, které jsou domovem mnoha živočišných druhů, včetně jelení zvěře, podle které jezírko získalo svůj název. Toto místo je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Flóra a fauna

  • Flóra: V okolí jezírka roste především smrkový les, ale na vlhkých místech můžete spatřit i různé druhy mechorostů a kapraďorostů.
  • Fauna: Oblast je domovem pro jelení zvěř, srnčí zvěř, ale také pro dravce jako je jestřáb a káně.

Pěší a cyklistické trasy

Turistické a cyklistické stezky kolem jezírka nabízejí výjimečné výhledy a jsou vhodné pro milovníky přírody všech věkových kategorií. Mezi oblíbené trasy patří výšlap na nedaleký vrchol Plechý, který je nejvyšším bodem české části Šumavy.

Praktické informace

Jelení jezírko je snadno dostupné z obce Stožec, odkud se můžete vydat po značených turistických stezkách. V blízkém okolí jsou k dispozici ubytovací zařízení a restaurace, kde si můžete odpočinout a občerstvit se po dni stráveném v přírodě.

Reklama

Pokud hledáte místo, kde se můžete ponořit do klidu a krásné přírody, Jelení jezírko by mělo být na vašem seznamu. Toto místo nejen že nabízí jedinečné historické a přírodní hodnoty, ale je také dokonalým útočištěm pro ty, kteří chtějí uniknout rušnému městskému životu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu